НАТО вирішив обмежити доступ місії Білорусі до штаб-квартири у Брюсселі

Столтенберг говорив про причетність Росії до вимушеного приземлення літака Ryanair
Фото: EPA

Персоналу дипломатичної місії Білорусі при НАТО обмежать доступ до штаб-квартири Альянсу у Брюсселі після захоплення пасажирського літака Ryanair у Мінську. Про таке рішення сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 31 травня, пише Reuters.

Генсек Альянсу не став удаватися до подробиць. Він не повідомив, як саме й кому з дипломатів обмежать доступ.

Radio Free Europe / Radio Liberty уточнило, що рішення про обмеження доступу білоруського персоналу у штаб-квартиру НАТО ухвалили на основі оцінки заходів безпеки. Заборона торкнеться постпреда Білорусі в НАТО і ще чотирьох дипломатів.

"Вони все ще можуть увійти [в будівлю], але тільки як відвідувачі з денним пропуском і зі супроводом", – сказало джерело. 

Контекст:

НАТО і Білорусь підтримують відносини з 1992 року. У 1995 році Білорусь долучилася до програми "Партнерство заради миру", ідеться на сайті постійного представництва Білорусі при ЄС і НАТО. Постпреда Білорусі в НАТО звати Олександр Міхневич.

Літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив у Мінську екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту судна не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.

Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчину, росіянку Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). 

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.

Столтенберг припускав причетність Росії до примусового приземлення літака Ryanair у Білорусі й назвав цю ситуацію "державним викраденням літака". Він також вимагав міжнародного розслідування цього "серйозного та небезпечного інциденту".