Верховна Рада ухвалила закон про перезавантаження БЕБ
Верховна Рада 20 червня ухвалила в цілому законопроєкт №10439 про перезавантаження Бюро економічної безпеки (БЕБ). Про це повідомив депутат від "Голосу" Ярослав Железняк.
За законопроєкт проголосувало 239 народних депутатів.
"Текст погоджений із партнерами. З незалежним відбором нового голови БЕБ, переатестацією й кадровим відбором. За участю іноземних експертів та українського бізнесу. Можна було краще, але вже молодці", – написав нардеп.
Він зазначив, що з моменту ідеї закону до його ухвалення минуло два роки.
Контекст:
Чинний закон про створення Бюро економічної безпеки Верховна Рада ухвалила наприкінці 2021 року. Президент України Володимир Зеленський підписав його 22 березня. У законі йдеться про те, що БЕБ має виявляти, припиняти, розслідувати й розкривати кримінальні злочини у сфері економіки, які створюють загрозу життєво важливим інтересам України. Бюро мало отримати відповідні повноваження СБУ й податкової міліції. Роботу БЕБ безпосередньо координує Кабмін.
Главою БЕБ за підсумками конкурсу призначили в серпні 2021 року Вадима Мельника, який до цього очолював Державну фіскальну службу.
У жовтні 2022 року нардеп від "Слуги народу", голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що реформа, унаслідок якої було створено БЕБ, провалилася, повідомляла "Судово-юридична газета". На його думку, бюро "провалилося з основних питань, якими займалася податкова міліція", і "не відбулося як аналітичний орган і взагалі як орган", з огляду на недостатній набір персоналу.
У лютому 2023 року податковий комітет Верховної Ради визнав роботу БЕБ незадовільною. Членкиня комітету, нардепка від "Слуги народу" Ольга Василевська-Смаглюк заявила, що це "перший крок до перезавантаження БЕБ". За її словами, очікують на проведення нового конкурсу на керівні посади бюро за участю міжнародних експертів конкурсної комісії й повну переатестацію всіх працівників БЕБ.
Реформа БЕБ, зокрема очищення органу, є вимогою програми фінансування від МВФ, а також програми Ukraine Facility від ЄС і прямої бюджетної підтримки від США.