Віктор Бондар: Час на підготовку до щеплення проти COVID-19 упущено
Українська влада упустила час для підготовки до масової вакцинації населення проти COVID-19, а до теперішніх дій урядовців залишається багато питань. Таку думку висловив в ефірі програми "Право на владу" на "1+1" народний депутат, співголова депутатської групи "Партія "За майбутнє" Віктор Бондар.
"Ще минулої весни весь світ почав укладати контракти на постачання вакцин, які ще тільки розроблялися. На нарадах із керівництвом Міністерства охорони здоров'я ми неодноразово закликали: дайте чіткий план дій уряду! Парламент виділив 7 млрд на боротьбу з пандемією. Шалені кошти, можна було одразу аванси платити. Пів Європи так і зробило. А Україна на сьогодні, за даними Bloomberg, на 176-му місці у списку країн, які отримують вакцину. Зараз у світі 5 млн людей щоденно отримують вакцину. В Україну вакцини тільки приїжджають. Що заважало за рік нормально пройти підготовку й бути не після Африки, а стати серед європейських країн, які першими підписали контракти?" – зазначив Бондар.
Політик додав, що за пів року не підготували навіть мобілізаційного плану.
"Мобільні бригади, які будуть вакцинувати, в областях створили. Але тільки вчора провели з ними онлайн-тренінг. Просто розказали їм, які вакцини існують. А як діяти, кого вакцинувати тощо – усе тільки "народжується". Ми ухвалили закон, щоб спростити процедуру реєстрації вакцини. А уряд не зробив підзаконні акти, відповідну постанову тільки в понеділок затвердив", – заявив нардеп.
За словами Бондаря, досі не оприлюднили інформації, як буде організована вакцинація населення, як послугу зможуть надати жителям найвіддаленіших і маленьких населених пунктів тощо.
"Чому першою до нас заїжджає вакцина китайського виробництва з найгіршою на сьогодні ефективністю 50%? Чому ця китайська вакцина коштує в шість разів дорожче, ніж її купують у світі? Світ купує за $3, у нас – майже по $18. Чому така ціна? Що відбувається з постачанням вакцин провідних компаній? Дуже багато питань", – сказав він.
Народний депутат підкреслив, що Верховна Рада готова максимально долучитися до роботи й допомогти урядовцям, але народні депутати не відчувають готовності до комунікації з боку теперішнього керівництва МОЗ.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
В Україні поки не почали вакцинацію населення проти коронавірусу. Старт кампанії у країні намітили на середину лютого.
Міністерство охорони здоров'я України планує закупити в компанії "Лекхім" 1,9 млн доз вакцини CoronaVac виробництва Sinovac Biotech. "Лекхім" отримав квоту на ввезення в Україну 5 млн доз вакцини CoronaVac у першому півріччі 2021 року. Експертна організація StateWatch повідомила, що за контрактом перша партія вакцини CoronaVac (700 тис. доз) виробництва китайської компанії Sinovac має надійти в Україну не пізніше ніж 31 березня. Друга партія вакцин кількістю 1,2 млн доз має надійти не пізніше ніж 31 травня.
За інформацією Reuters, "Лекхім" подав документи для реєстрації в Україні препарату CoronaVac, однак постачання можуть перенести на початок квітня через затримання з боку регулювальних органів.
Якщо до 31 травня компанія "Лекхім" не доправить усієї вакцини, банк має повернути ДП "Медичні закупівлі" 100% внесеної передоплати.
Вакцина компанії Sinovac проходила третій етап клінічних випробувань в Індонезії, Туреччини та Бразилії. У різних дослідженнях вона продемонструвала від 50,38% до 91,25% ефективності.
Ще 12 млн доз вакцин, розроблених компаніями AstraZeneca (Великобританія) та Novavax (США), Україна закупить за контрактом з індійською компанією Serum Institute, де виробляють препарати, і британською компанією-посередником Crown Agents. Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов заявив, що перший мільйон вакцин від AstraZeneca Україна очікує 15 лютого.
У лютому в Україну безплатно доправлять 117 тис. доз вакцини від Pfizer у межах механізму COVAX. Усього за цією програмою Україна сподівається отримати 16 млн доз вакцини, повідомляли в Міністерстві охорони здоров'я.
Згідно з національним планом, 50% населення України (20 млн) хочуть охопити вакцинацією протягом 2021–2022 років. 29 січня план схвалила Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На першому етапі планують вакцинувати 367,5 тис. осіб.