Занесення України в "зелений список" не означає автоматичної можливості в'їзду в Євросоюз – МЗС України
Занесення України до списку безпечних країн для подорожей не означає автоматичної можливості в'їзду українських громадян в Євросоюз. Про це 14 липня у Facebook повідомляє пресслужба Міністерства закордонних справ України.
У відомстві підкреслили, що рішення Ради ЄС має рекомендаційний характер для держав-членів, які самостійно вирішують, чи будуть вони заносити у свої національні "зелені списки" треті країни.
Євросоюз оновлює список що два тижні, враховуючи епідемічну ситуацію в конкретній країні, яка не входить до складу ЄС. У разі погіршення епідситуації країни можуть вилучити зі списку.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба привітав сьогоднішнє рішення Ради ЄС щодо України.
"Я вітаю рішення ЄС, яке рекомендує відновити повноцінну дію безвізу з Україною. Воно свідчить, що показники епідемічної ситуації в Україні відповідають вимогам ЄС. Це нові можливості для подорожей українців цього літа та важливий сигнал державам світу, що захворюваність на COVID-19 в Україні значно знизилась і наша держава належним чином реагує на виклики пандемії", – підкреслив міністр.
1 липня ЄС дозволив вільний в'їзд громадянам 12 країн. Видання Politico назвало 11 країн, які потрапили у список ЄС: Канада, Вірменія, Азербайджан, Боснія і Герцеговина, Бруней, Йорданія, Косово, Молдова, Чорногорія, Катар і Саудівська Аравія.
Раніше Євросоюз дозволив в'їзд громадянам 14 країн. За даними Reuters, це Албанія, Австралія, Ізраїль, Японія, Ліван, Нова Зеландія, Північна Македонія, Руанда, Сербія, Сінгапур, Південна Корея, Тайвань, Таїланд і США.
Показники в державах, для жителів яких ЄС відновлює право вільного в'їзду, несуттєво відрізняються від українських показників захворюваності, написала "Європейська правда". За формулою, що застосовують у ЄС, необхідно мати менше ніж 100 випадків нових захворювань за 14 днів на 100 тис. населення.
Контекст:
Єврокомісія 3 травня цього року запропонувала країнам – членам ЄС послабити обмеження на в'їзд для поїздок з несуттєвих причин для іноземців, яким зробили щеплення проти коронавірусної інфекції. Порядок перетину кордонів країни Євросоюзу визначають самостійно. Органи ЄС дають лише рекомендації. Посли 27 країн – членів Європейського союзу 11 червня погодилися відкрити кордони для туристів, яким повністю ввели вакцину проти коронавірусної інфекції.
Європарламент і Рада ЄС 20 травня погодили введення цифрових COVID-сертифікатів, які свідчитимуть, що людину вакциновано, вона має імунітет, оскільки раніше перехворіла на COVID-19, або нещодавно отримала негативний результат тесту, повідомляють на сайті ЄС. Система офіційно запрацює з 1 липня, хоча деякі країни запустили її раніше.
Країни ЄС пускатимуть тільки тих туристів, яким зробили щеплення однією зі схвалених у Євросоюзі вакцин. Зараз це препарати від Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna і Johnson & Johnson.
14 червня Рада ЄС ухвалила рекомендацію про вільне пересування для вакцинованих проти коронавірусу. Власники сертифікатів вакцинації не мають здавати тест на коронавірус, їх не спрямовуватимуть на самоізоляцію. Однак вони повинні пройти повну вакцинацію препаратом, який схвалив регулятор ЄС. Із моменту повної вакцинації має минути не менше ніж 14 днів. Сертифікат має бути видано відповідно до правил ЄС, ідеться в рішенні.
В Україні вакцинують препаратами від AstraZeneca (Covishield і SKBio), Pfizer/BioNTech і Sinovac Biotech (CoronaVac). ВООЗ занесла вакцину CoronaVac у список рекомендованих для екстреного використання, проте європейський регулятор препарату поки не схвалив. Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко запевняв, що ті, хто завершив вакцинацію препаратом CoronaVac, отримають міжнародний сертифікат про вакцинацію.