"Влада не вічна". Клімкін заявив, що від суду в Гаазі представників РФ ніщо не врятує

Клімкін зазначив, що МКС реалізовує принцип: "Тихіше їдеш – далі будеш"
Фото: ЕРА
Ексглава МЗС України Павло Клімкін вважає, що в Міжнародного кримінального суду є можливості притягнути до відповідальності росіян, винуватих у злочинах проти України.

Згода Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі (Нідерланди) розслідувати злочини Росії проти України свідчить, що представники країни-агресора рано чи пізно опиняться на лаві підсудних.

Таку думку в ефірі телеканала "Настоящее время" висловив 15 грудня колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

"Для мене Міжнародний кримінальний суд – це символ того, що справедливості буде досягнуто. Щодо колишньої Югославії говорили, що цього не буде. Однак, попри всі складнощі в тому, щоб покарати винуватих, цей процес рухається. Тому кожен, хто скоював злочини проти людяності, воєнні злочини, має знати, що коли-небудь його дістануть. І влада в Росії від цього теж не врятує. По-перше, влада не вічна. А, по-друге, способи знайти винуватих є", – сказав дипломат.

За його словами, МКС реалізує принцип: "Тихіше їдеш – далі будеш".

"Насправді, це питання юридичної чистоти. Якщо Міжнародний кримінальний суд займається тим, що відбувалося і відбувається в межах російської агресії на сході України, але важливо зазначити, що це стосуватиметься не тільки Донбасу і Криму, це буде спільна історія щодо російської агресії", – зазначив Клімкін.

Він вважає, що неважливо, скільки років потрібно на те, щоб МКС "реально дістав усіх".

"Ми з вами чудово розуміємо, що російську агресію скеровували з єдиного центру. Вона прямувала з Москви. Хто і як віддавав накази, у який спосіб віддавав – це предмет розслідування. Подивіться на паралельне розслідування щодо збитого малайзійського Boeing. Це розвивається поступово, і суд сподівається, що він розмотуватиме цей клубочок і, звісно, розмотає. Я сподіваюся, що Міжнародний кримінальний суд теж розмотає його до кінця", – пояснив Клімкін.

Він вважає, що визнання МКС своєї юрисдикції у справі про російську агресію проти України – "політично й емоційно" перемога Києва.

"Якщо справу розглядають у Міжнародному кримінальному суді, то Росія та її громадяни ці злочини скоювали, і ці злочини розслідують", – підкреслив ексглава МЗС України.

Навесні 2014 року після незаконного референдуму Росія окупувала Крим і розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.

МКС розпочав попереднє вивчення ситуації в Україні у квітні 2014 року.

2016 року опублікували попередній звіт канцелярії Міжнародного кримінального суду у справі "Ситуація в Україні". У документі вказано, що "ситуація на території Криму і Севастополя рівнозначна міжнародному збройному конфлікту між Україною та Російською Федерацією". Після оприлюднення звіту РФ заявила про бажання вийти з Римського статуту.

На початку грудня 2020 року заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов повідомив, що загалом Україна надіслала у МКС 14 звернень про воєнні злочини і злочини проти людяності на Донбасі й у Криму. За інформацією Офісу генпрокурора України, від початку збройного конфлікту на сході країни було зафіксовано понад 20 тис. кримінальних злочинів, за якими відкрили понад 5 тис. проваджень.

11 грудня прокурорка МКС Фату Бенсуда заявила, що в суду є підстави для розслідування справи про ситуацію в Україні. За інформацією прокурорки, суд дійшов висновку, що широкий спектр дій, які є воєнними злочини і злочинами проти людяності, "було здійснено в контексті ситуації в Україні". Ідеться про три види злочинів: скоєних у контексті ведення бойових дій; скоєних під час затримань; скоєних у Криму.

Міжнародний кримінальний суд діє на підставі Римського статуту, ухваленого 1998 року, який набув чинності із 2002 року. Суд, який базується в Гаазі, розглядає злочини проти людяності, випадки геноциду і воєнні злочини. Водночас юрисдикція суду поширюється тільки на ті держави, які ратифікували Римський статут.

Україна не ратифікувала Римського статуту, проте 2015 року повідомила МКС про визнання його юрисдикції щодо злочинів проти людяності та воєнних злочинів, скоєних із моменту початку агресії РФ.