Вносить зміни до трьох законів, змінює статус НАБУ. Що передбачає законопроєкт Кабміну, який критикують у бюро
На сайті Верховної Ради опублікували текст законопроєкту №5070 "Про внесення змін до деяких законів України стосовно приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність із вимогами Конституції України".
Згідно з порівняльною таблицею до проєкту, він передбачає зміни до трьох законів: про НАБУ, про Раду національної безпеки і оборони України, а також про державну службу.
Проєктом закону пропонують змінити статус НАБУ і зробити його не державним правоохоронним органом, а центральним органом виконавчої влади зі спецстатусом.
Крім того, Нацбюро виводять із-під контролю президента. У чинній редакції закону про НАБУ вказано, що бюро створює президент згідно із законом про НАБУ та іншими законами, у законопроєкті №5070 – що Нацбюро створюють і воно здійснює діяльність відповідно до закону про НАБУ. Якщо згідно з чинною редакцією директора НАБУ призначає і звільняє президент, то в законопроєкті ці повноваження передають Кабміну.
Пункт про право парламенту звільнити директора НАБУ пропонують вилучити.
Також у законопроєкті розширено статтю про гарантії незалежності органу і змінений підхід до добору членів конкурсної комісії з добору кандидатів на посаду глави Нацбюро.
Подали законопроєкт в Раду 15 лютого, його ініціатори – Кабінет Міністрів і глава уряду Денис Шмигаль.
У пояснювальній записці, яку склав міністр юстиції Денис Малюська, указано, що проєкт закону спрямований на усунення протиріч між Конституцією і законом про НАБУ, а також на забезпечення необхідних гарантій незалежності НАБУ та стійкості його функціонування.
"Прийняття цього законопроєкту дозволить: виконати рішення Конституційного Суду України №11-р, усунувши невідповідність деяких положень закону України "Про Національне антикорупційне бюро України" нормам Конституції України; забезпечити сталість і безперервність діяльності Національного бюро; зберегти гарантії незалежності Національного бюро", – указано в записці.
У НАБУ текст законопроєкту розкритикували. Там назвали його кроком до знищення відомства. У бюро побачили низку загроз у проєкті, серед яких те, що "контрольний пакет" голосів у складі конкурсної комісії з добору директора НАБУ фактично отримує уряд, оскільки Кабмін, крім трьох власних представників, призначає ще трьох зі списку, представленого донорами. Однак остаточне рішення – за урядом. У НАБУ зауважили, що члени Кабміну підслідні бюро.
"Замість консолідації зусиль у боротьбі з топкорупцією ми ще раз стали свідками об'єднання владного ресурсу для боротьби з НАБУ. Проте все ж не полишаємо надій на готовність до конструктивної дискусії в Раді та ухвалення зваженого рішення на користь суспільства. Зі свого боку, НАБУ готове долучитися до цієї дискусії", – заявляли в бюро.
Малюська пояснював, що, оскільки Конституційний Суд України визнав неконституційним указ про призначення Артема Ситника директором НАБУ, перед урядом стояло завдання "закрити прогалину в законі" й урегулювати питання статусу бюро і його директора. Він підтвердив, що строк роботи Ситника скоротять.
Національне антикорупційне бюро України було створено 2015 року. З моменту заснування його очолює Ситник. Згідно із законодавством, завдання НАБУ – протидія корупційним правопорушенням, вчиненим вищими посадовцями.