Волкер лобіює інтереси "Північного потоку – 2" – Зеркаль

Зеркаль не відкидає, що Волкер міг приїжджати в Україну, щоб умовляти керівництво країни відмовитися від боротьби з "Північним потоком – 2"
Фото: Iryna Gerashchenko / Facebook

Колишній спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер лобіює продовження будівництва газопроводу "Північний потік – 2". Про це в інтерв'ю "Європейській правді" заявила радниця міністра енергетики, колишня радниця голови правління "Нафтогазу" Олена Зеркаль.

За її словами, Волкер зараз працює на лобістську компанію, яка відстоює інтереси "Північного потоку – 2". Водночас Зеркаль додала, що він влаштувався туди вже після того, як закінчилися всі слухання щодо питання імпічменту тодішньому президенту США Дональду Трампу.

Зеркаль не відкидає, що Волкер міг приїжджати в Україну, щоб умовляти керівництво країни відмовитися від боротьби з "Північним потоком – 2".

Водночас вона вважає, що США можуть відновити пов'язані з газопроводом санкції.

У липні 2017 року Волкера призначили спецпредставником Держдепу США з питань України. На цій посаді дипломат перебував до вересня 2019 року. Він подав у відставку наступного дня після публікації скарги співробітника американської розвідки на телефонну розмову Трампа із президентом України Володимиром Зеленським. Волкера було згадано у скарзі.

Контекст:

"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – більше ніж 1200 км. Будівництво газопроводу почали 2018 року. Із кінця 2019 року проєкт і компанії, які беруть участь у ньому, опинилися під американськими санкціями, які неодноразово розширювали.

Будівництво заморожували 2019 року, коли було добудовано 93% газопроводу, за рік, у грудні 2020 року, будівництво відновили. У лютому 2021 року в "Газпромі" заявляли, що мають намір ввести "Північний потік – 2" в експлуатацію цього року.

Вартість проєкту "Північний потік – 2" – €9,9 млрд, його фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній: англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie та австрійська OMV.

Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви і Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

У лютому 2021 року стало відомо, що 18 європейських компаній покинули проєкт газопроводу "Північний потік – 2" або опинилися на стадії виходу. Причиною цього стали можливі нові санкції щодо проєкту з боку США. Німеччина наполягає на завершенні будівництва.

18 травня видання Axios написало, що США не вводитимуть санкцій щодо компанії – оператора газопроводу Nord Stream 2 AG. Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас 19 травня це підтвердив.

Сенатори-республіканці 20 травня подали в Конгрес США законопроєкт, який пропонує ввести санкції проти всіх організацій, які беруть участь у будівництві газопроводу.

21 травня Сполучені Штати занесли до санкційного списку 13 російських суден, дві компанії та один заклад, пов'язані з будівництвом газопроводу, але Nord Stream 2 AG у списку немає.

Президент України Володимир Зеленський 20 травня, кажучи про заплановану зустріч Байдена з президентом РФ Володимиром Путіним, висловив побоювання, що "Росія може натиснути на США" і санкції проти "Північного потоку – 2" буде скасовано. Зеленський підкреслив, що вважає такий сценарій програшем США й особисто президента Байдена.