З'їзд суддів України обрав усіх вісьмох членів Вищої ради правосуддя за своєю квотою
Про це 12 січня повідомила пресслужба Ради суддів України (РСУ).
Наголошують, що восьмим членом ВРП став суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Сергій Бурлаков, його обрали за підсумками повторного туру таємного голосування.
Раніше, 12 січня, делегати XIX позачергового з'їзду суддів обрали ще двох членів ВРП – суддю Миколаївського апеляційного суду Тетяну Бондаренко та суддю Херсонського окружного адміністративного суду Олену Ковбій, проінформувала пресслужба РСУ.
"Отже, ХІХ позачерговий з'їзд суддів України обрав усіх вісьмох членів Вищої ради правосуддя, що дасть можливість відновити роботу органу суддівського самоврядування, розблокувати низку процесів у судовій владі, пов'язаних із роботою судів і кадровими питаннями, а також продовжити реалізацію завдань, пов'язаних із судовою реформою", – підкреслили у РСУ.
Зазначають, що всі новообрані члени ВРП склали присягу і працюватимуть в органі суддівського управління протягом найближчих чотирьох років.
"Обрання кандидатів від з'їзду суддів України дасть змогу розблокувати роботу Вищої ради правосуддя та поверне йому інституційну здатність ухвалювати рішення, оскільки з новообраними членами кількісний склад ВРП становитиме 15 осіб, а це необхідний кворум для роботи колективного органу", – резюмували у РСУ.
Напередодні, 11 січня, було обрано п'ятьох членів ВРП.
Контекст:
2014 року в Україні розпочали судову реформу. У червні 2016 року Верховна Рада ухвалила закон про судоустрій і статус суддів, а також зміни до Конституції щодо правосуддя. Ними скасовували процедуру призначення суддів президентом на п'ятирічний строк. Також ліквідували вищі спеціалізовані суди.
У грудні 2016 року парламент ухвалив закон про створення ВРП. Цей орган замінив Вищу раду юстиції. Рада у складі 21 члена наділена повноваженнями звільняти суддів із посад, переводити їх до іншого суду, давати згоду на затримання чи арешт судді. У Раді Європи заявляли, що конкурсні процедури добору та призначення суддів, які ввели в межах судової реформи в Україні, відповідали стандартам організації.
Станом на 4 січня 2023 року у складі ВРП було семеро членів ради з повноваженнями, тоді як для формування повноважного складу необхідно щонайменше 15 членів ВРП, зазначила "Судово-юридична газета".
Посли країн G7 закликали якнайшвидше призначити вісьмох нових членів ВРП із-поміж кандидатів, яких перевірила Етична рада.
Перезавантаження ВРП є однією з головних умов інтеграції України до ЄС, зазначали у Фундації Dejure.