Захід почав робити конкретні кроки для посилення впливу в "українському регіоні" та зменшення впливу Москви – Київський безпековий форум
Захід, зокрема ЄС, не лише починає розуміти стратегічну важливість комплексного підходу до "українського регіону", а й робить конкретні кроки, іноді навіть на випередження, з метою посилення свого впливу в регіоні й, відповідно, зменшення впливу Москви. Про це йдеться у статті аналітиків Київського безпекового форуму, опублікованій 10 листопада.
Аналітики нагадали, що 8 листопада Єврокомісія рекомендувала Європейській раді ухвалити під час грудневого саміту рішення про відкриття переговорів про вступ з Україною. Однак ця рекомендація, за оцінкою експертів, виявилася умовною.
За словами президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, Україна виконала понад 90% рекомендацій, висунутих ЄК разом із наданням кандидатського статусу. Тому ЄК пропонує, щоб переговорну рамку, без якої розпочати переговори фізично неможливо, Рада ЄС схвалила після завершення виконання Україною необхідних реформ. Про готовність України ЄК надасть звіт у березні 2024 року.
Від України очікують:
- збільшення штатної чисельності НАБУ;
- видалення із закону про запобігання корупції положень, які обмежують повноваження НАЗК щодо перевірки активів, які вже пройшли процес перевірки, та обмеження повноважень НАЗК щодо перевірки майна, придбаного декларантами до вступу на державну службу;
- схвалення закону про лобіювання як частини антиолігархічного плану дій;
- ухвалення решти рекомендацій Венеціанської комісії від червня 2023 року й жовтня 2023 року, пов’язаних із законом про національні меншини, а також врахування рекомендацій Венеціанської комісії до законів про державну мову, медіа та освіту.
Думки українських експертів щодо того, наскільки виправдані згадані вимоги, розділилися. Однак аналітики вважають, що без повної сатисфакції Єврокомісії, зокрема єврокомісара з питань розширення угорця Олівера Варгеї, з яким, очевидно, пов’язані додаткові рекомендації щодо прав нацменшин, початок переговорів є проблематичним.
"Україна – не єдина країна-кандидат, яка стикається з умовним рішенням про початок переговорів про вступ. З моменту ухвалення політичного рішення до фактичного початку переговорів про вступ з Албанією і Македонією минуло майже два роки. Для того щоб така доля не очікувала Україну, потрібно не лише активізувати законотворчу роботу у Верховній Раді, а й дипломатичну роботу з партнерами", – наголошують аналітики.
Аналогічним є й рішення ЄК щодо Молдови – рекомендація відкрити переговори про вступ із відтермінуванням надання переговорної рамки до березня.
Аналітики зазначають, що рішення щодо України й Молдови, загалом, очікували. Що виявилося неочікуваним у цьому пакеті ЄК щодо розширення – це рекомендація Раді ЄС надати статус кандидата Грузії за умови здійснення низки кроків.
"Бажання ЄК не підштовхнути Грузію ще далі до рук Москви, а також лобіювання Угорщини, з якою на ґрунті відносин із Москвою офіційний Тбілісі зблизився останнім часом, спрацювали на користь умовного надання Грузії статусу кандидата. До речі, угорське лобіювання було на грані ультиматуму – або рішення по Україні спільно з рішенням по Грузії, або блокування рішення по Україні", – ідеться у статті.
Однак ті вимоги, на виконання яких ЄК очікує від Грузії, є настільки серйозними, що означатимуть реальний розворот її зовнішньої та внутрішньої політики в бік ЄС і європейських цінностей, підкреслюють аналітики.
Ще один конфліктний протягом десятків років і колись відверто проросійський пострадянський регіон – Південний Кавказ – поступово наближається до миру за посередництва США на основі принципів міжнародного права.
7 листопада міністри закордонних справ Вірменії та Азербайджану Арарат Мірзоян і Джейхун Байрамов провели переговори у Вашингтоні за участю державного секретаря США Ентоні Блінкена. За їхніми підсумками МЗС Вірменії й Азербайджану випустили практично ідентичні повідомлення, у котрих ішлося про те, що Мірзоян і Байрамов "обмінялися думками про елементи потенційного мирного договору й констатували, що є низка проблем, які ще потребують вирішення".
За словами експертів, перетягування Вашингтоном ролі головного посередника дає змогу сподіватися, що миру на Південному Кавказі нарешті буде досягнуто, причому на основі відмови від особливої ролі Росії в цьому регіоні.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом у 2014 році після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі та НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія та Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидатів.
Єврокомісія вважає, що Україна повністю виконала чотири із семи критеріїв кандидата на вступ у ЄС, зазначило "Радіо Свобода".
Україна буде готова розпочати переговори щодо вступу в ЄС 2023 року, заявив 5 жовтня президент України Володимир Зеленський. Наступного дня фон дер Ляєн зазначила, що для країн-кандидатів "жодних коротких шляхів" для вступу в ЄС не буде.
8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, яким рекомендувала розпочати переговори з Україною щодо вступу в ЄС.