"Закон для всіх один і ніяке кумівство його не зупинить". Венедіктова порівняла Медведчука з драконом та прокоментувала підозру Порошенку

Генпрокурорка зазначила, що 2021 рік виявився важким і для Офісу генпрокурора, і для неї особисто
Фото: Irina Venediktova / Facebook
Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова, підбиваючи підсумки 2021 року в колонці для видання "Українська правда", опублікованій 30 грудня, вперше прокоментувала підозру п'ятому президенту України Петрові Порошенку у справі про закупівлю вугілля в ОРДЛО у 2014–2015 роках.

"Мені по-людськи неприємно і десь навіть боляче, що лава підозрюваних збільшується, а особи, з якими доводиться мати справу, – люди з електоральною підтримкою. Утім, електоральними симпатіями слід користуватися під час виборчих кампаній, а не з метою порушення закону. Нагадаю, що розраховувалися за вугілля з бойовиками валізами готівки в часи найкривавіших подій у Дебальцевому та донецькому аеропорту. Серед підозрюваних уже також міністр енергетики та вугільної промисловості [Володимир Демчишин] та президент України на той час", – написала Венедіктова.

Найгучнішими цього року генпрокурорка назвала два повідомлення про підозру в державній зраді, а також про замах на розкрадання національних цінностей та сприяння діяльності терористичних організацій народному депутату, голові політради "Опозиційної платформи – За життя” Вікторові Медведчуку.

Венедіктова порівняла Медведчука з драконом, зазначивши, що скептики вважали, що він прокуратурі "не по зубах".

"Але закон для всіх один і ніяке кумівство його не зупинить. У вугільній справі він був одним із перших підозрюваних, однак ми, як і обіцяли, крок за кроком викриваємо причетних до організації незаконних поставок вугілля з підконтрольних терористам "ЛНР" та "ДНР" територій", – наголосила генпрокурорка.

Венедіктова додала, що 2021 рік виявився важким і для Офісу генпрокурора, і для неї особисто.

Контекст:

8 жовтня 2021 року Медведчука повідомили про підозру в держзраді та пособництві тероризму (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111 та ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу). Кримінальне провадження стосується незаконного постачання вугілля з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей на підконтрольну уряду територію України.

СБУ оприлюднила аудіозаписи, які, за версією слідства, підтверджують причетність Медведчука до незаконного постачання вугілля з ОРДЛО. На них Медведчук розмовляє з тодішнім помічником президента РФ Владиславом Сурковим, нинішнім заступником голови адміністрації президента Росії Дмитром Козаком, російським дипломатом Михайлом Зурабовим, заступником голови адміністрації президента РФ Володимиром Островенком та іншими.

Медведчук вважає цю справу сфабрикованою, а аудіозаписи – змонтованими.

У СБУ головними фігурантами провадження називають Медведчука та Порошенка.

20 грудня Порошенку висунули підозру в держзраді та сприянні діяльності терористичним організаціям. Його адвокат Ілля Новіков говорив, що підозру "засунули в щілину хвіртки", ЗМІ писали, що документ надіслали поштою.

17 грудня Порошенку намагалися вручити повістку про виклик у ДБР у "вугільній справі", але він сів в автомобіль і поїхав, а потім – того самого дня – полетів з України.

Порошенко зараз перебуває у закордонній поїздці. 27 грудня він заявив, що не має наміру переховуватися від слідства за кордоном. "У першій половині січня я точно, відповідно до свого графіка, який не збираюся узгоджувати з [президентом України Володимиром] Зеленським, повернуся до України. І дам відповіді на всі запитання. І щодо державної зради, і щодо фінансування тероризму", – наголосив Порошенко.

За даними слідства, за час існування схеми терористів "ДНР" та "ЛНР" профінансували на понад 200 млн грн. Генпрокурорка України Ірина Венедіктова повідомляла, що у справі, окрім Медведчука, фігурує ексрадник міністра енергетики Сергій Кузяра, а також "вищі посадові особи країни, Нацбанку тощо, керівники проросійських терористів на окупованих територіях, представники влади РФ".

"Порошенко категорично відкидає звинувачення з боку влади і вважає їх класичним взірцем сфабрикованих, політично вмотивованих справ і чорного піару проти політичних опонентів", – заявили у партії "Європейська солідарність".

Сам Порошенко говорив, що 2014 року уряд України і він як глава держави "змушений був рятувати ситуацію" в енергетиці. Він наголосив, що Росія влаштувала тоді Україні "тотальну блокаду".