Железняк заявив, що в Atlantic Council негативно оцінили закон про олігархів
В Atlantic Council вважають, що закон про олігархів загрожує ЗМІ і може призвести до узурпації влади, розповів за підсумками зустрічі українських політиків із представниками американського аналітичного центру народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк. Про це він сказав 10 листопада під час ввімкнення із США в ефір телеканала "Україна 24".
"У нас була велика зустріч. 17 людей було з боку Atlantic Council, на якій, зокрема, обговорювали і питання закону про деолігархізацію", – зазначив він.
Залізняк повідомив, що на зустрічі постійно звучало кілька тез.
"Перше – про вплив на медіа. На жаль, ситуація з Kyiv Post лише посилила ті побоювання, що й у тому числі закон про олігархів може надалі використовуватися лише для того, щоб влада впливала на певні медіаресурси. Друге – це подальша узурпація чи концентрація влади", – зазначив нардеп.
Він додав, що не зміг пояснити американським колегам, чому РНБО наділили такими широкими повноваженнями.
"Відверто кажучи, я не знайшов на зустрічі жодної людини, яка б поділяла ентузіазм, який ми постійно чуємо від представників влади щодо останніх змін, у тому числі й закону про олігархів", – сказав він.
Контекст:
6 листопада на сайті Atlantic Council вийшла стаття спеціального радника з Європи у міністерстві закордонних справ Великобританії (1997–2001), аналітика, який спеціалізується на зовнішній політиці та європейських справах, Девіда Кларка. Він написав, що деолігархізація, яка мала стати кроком вперед для плюралізму ЗМІ в Україні, перетворилася на посилення контролю в руках тих, хто і без того має надто велику владу в ЗМІ.
Верховна Рада 23 вересня ухвалила закон президента України Володимира Зеленського про олігархів. За документ проголосувало 279 народних депутатів за 226 необхідних. Голосування проводили за спеціальною процедурою, без можливості внести додаткові правки в залі.
2 вересня уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до спікера з офіційним листом щодо законопроєкту, вона заявила, що документ суперечить Конституції.
Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) узяла до розгляду звернення Разумкова з проханням оцінити законопроєкт про олігархів. У комісії заявляли, що підготують висновок щодо законопроєкту Зеленського про олігархів у середині грудня, і закликали не розглядати в Раді законопроєкт про олігархів у другому читанні, допоки не буде готовим її висновок, оскільки це буде вкрай негативним сигналом для західних партнерів.
19 жовтня парламент розблокував закон про олігархів, нардепи відхилили 12 постанов, які блокували підписання документа спікером.
Верховна Рада 3 листопада усунула суперечності в тексті законопроєкту. Нардепи не переголосували закон заново, а лише підтримали правки парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, пов'язані з трьома статтями документа. Згідно з ухваленими уточненнями, вести реєстр олігархів буде Рада національної безпеки і оборони (РНБО), як це було у початковій редакції документа.
4 листопада закон підписав новий спікер парламенту Руслан Стефанчук, після нього документ підписав президент Володимир Зеленський.