Зеленський: Алієв та Ердоган запропонували організувати переговори з Росією. Це можна тільки привітати
"Ільхам Алієв та президент Ердоган запропонували організувати переговори з Росією. Це можна лише вітати", – сказав Зеленський.
Він також повідомив, що розповів співрозмовникам про нестачу нафти та нафтопродуктів в Україні.
"Все непросто, але тепер усе буде", – пообіцяв президент.
Зеленський назвав Ердогана другом і сказав, що подякував йому за постійну підтримку незалежності та територіальної цілісності України.
"Погодилися з ним, що сьогодні дуже важлива заборона на прохід російських військових кораблів у Чорне море", – сказав президент.
Ще до повномасштабного вторгнення Зеленський неодноразово заявляв, що президент Росії Володимир Путін відмовляється вести переговори з українською владою про деескалацію.
"Як тільки Росія публічно говорить, що вона готова говорити щодо деескалації, про двосторонні відносини, повірте мені, кожного разу ми фіксуємо всі ці виходи в медіа і кожного разу після цього ми робимо в тому чи іншому вигляді запит Росії, щоб ця зустріч у тому чи іншому форматі відбулася. Окрім публічної позиції, в реальності вони не готові з нами спілкуватися", – говорив президент 17 лютого.
Після вторгнення Росії Зеленський багато разів закликав Путіна провести переговори.
26 лютого прессекретар президент РФ Дмитро Пєсков заявив, що Володимир Путін напередодні віддав наказ про призупинення наступу на Україну у зв'язку з очікуванням рішення щодо переговорів, проте через нібито відмову вести переговори наступ продовжили Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк спростував твердження Кремля. "Будь-яка війна неминуче завершується перемовинами. Україна почула переговорну позицію, яку окреслили в Москві. Вони знають нашу думку щодо переговорного формату й нашу переговорну позицію. Тому їхні коментарі про те, що ми нібито відмовилися від перемовин, – це просто частина їхньої тактики. Вони намагаються завести переговори у глухий кут ще до їхнього початку", – сказав Подоляк.
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) і сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Росія застосовує, зокрема, реактивні системи залпового вогню "Град".
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Путін розпочав повномасштабну війну проти України, і закликав світ відреагувати.
Президент України Володимир Зеленський уранці 24 лютого оголосив про введення воєнного стану по всій країні, а наприкінці дня – загальну мобілізацію. Він закликав українців не панікувати, "робити все, що потрібно для підтримки Збройних сил України", і пообіцяв, що всім, хто хоче захищати Україну, видаватимуть зброю.
Станом на ранок 26 лютого, за інформацією МОЗ, загинуло 198 українців, поранено 1115, серед убитих і поранених є діти.
Але ворог, як наголосив Зеленський, зазнає серйозних втрат. За даними ОП і Генштабу станом на ранок 26 лютого, за перші дві доби було знищено 3,5 тис. окупантів, 14 російських літаків, вісім вертольотів, 102 танки, 536 бойових броньованих машин, 15 гармат та один ЗРК "Бук". 200 росіян узято в полон.
Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. Окупаційні війська вже підійшли до Києва. 25 лютого мер столиці Віталій Кличко повідомив, що місто вступило у фазу оборони, у деяких районах звучать постріли й вибухи. Влада закликала киян залишатися у приміщеннях – удома або в укриттях.
Через вторгнення РФ в Україну західні країни, зокрема США, Канада, Австралія, а також Євросоюз ввели проти Росії санкції. США, зокрема, ввели обмеження проти великих російських банків і деяких близьких до Путіна чиновників та їхніх дітей. Після того як Росія відмовилася припинити агресію проти України, ЄС, США, Великобританія та Канада занесли у санкційний список самого Путіна.