Зеленський доручив Кабміну заснувати стипендію імені Кравчука

Кравчук помер у віці 88 років
Фото: EPA
Президент України Володимир Зеленський з метою вшанування пам'яті першого президента України Леоніда Кравчука доручив уряду заснувати іменну державну стипендію за особливі здобутки у сфері державного управління. Указ №330/2022 опубліковано на сайті глави держави.

Зеленський доручив Кабінету Міністрів України розробити і затвердити план заходів щодо увічнення пам'яті Кравчука.

Зокрема, передбачено заснування іменної державної стипендії за особливі здобутки у сфері державного управління; видання наукових праць, збірок виступів, публікацій Кравчука; організацію експозицій, виставок архівних документів, фото- й інших матеріалів про життя та діяльність Кравчука, а також відповідних циклів теле- і радіопередач.

Також доручено забезпечити широке висвітлення у засобах масової інформації заходів щодо увічнення пам'яті Кравчука.

Окрім того, Зеленський доручив забезпечити заходи щодо поховання Кравчука комісії, керівниками якої призначив главу Офісу президента Андрія Єрмака та прем'єр-міністра Дениса Шмигаля.

В указі зазначено, що мета цих доручень – "гідне вшанування пам'яті видатного державного та політичного діяча... Кравчука Леоніда Макаровича, враховуючи його винятковий внесок у здобуття Україною незалежності та її подальшу розбудову".

Контекст:

Кравчук народився у селі Великий Житин Рівненської області 10 січня 1934 року. Він – перший голова Верховної Ради та перший президент України (керував державою у 1991–1994 роках, а перед цим у 1990–1991 роках очолював парламент).

2020 року Кравчук очолив українську делегацію у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі. Улітку 2021 року стало відомо, що Кравчуку зробили операцію на серці, його було під'єднано до апарата штучної вентиляції легенів. Голови делегації не змінювали, оскільки чекали на одужання Кравчука та його рішення, залишатися на посаді чи ні.

Кравчук казав, що своєю основною місією на цій посаді вважає завершення війни на Донбасі. У січні, перед початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну, він зазначав, що тривожно стежить за новинами. "Хочеться підхопитися з лікарняного ліжка і грудьми закрити рідну землю. Сьогодні хочу сказати найголовніше: якщо у чиїйсь хворій голові зріє злодійський план захоплення України, нехай знають: ніхто і ніколи не підкорить волелюбного українського народу. Ніхто і ніколи!" – підкреслював Кравчук 27 січня.

Кравчук помер 10 травня після тривалої хвороби. Йому було 88 років.