Зеленський говорив із Меркель і Макроном одразу після загибелі військових під Шумами – Арестович
"Щодо президента: він переговорив і з Макроном, і з Меркель відразу після того, як це сталося. Ви знаєте, що там сталося? Під Шумами", – зазначив Арестович.
На запитання, чому про розмову не повідомляли офіційно, спікер української делегації у ТКГ відповів: "Україна багато чого не знає, тому що є державна таємниця, є процедури, які виконують приховано".
Контекст:
2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого.
Чергове загострення на Донбасі почалося 26 березня: у районі селища Шуми Донецької області незаконні збройні формування Росії відкрили вогонь із мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів. Унаслідок обстрілу загинуло четверо бійців ЗСУ. Ще двоє військовослужбовців дістали поранення.
Невдовзі після цього відбулася розмова Макрона, Меркель і російського президента Володимира Путіна, під час якої, серед іншого, вони обговорили ситуацію на сході України, хоча раніше українське МЗС закликало дотримуватися принципу "нічого про Україну без України".
5 квітня видання ZN.UA, посилаючись на джерела, писало, що відразу після конференції лідерів Франції, Німеччини і Росії мали відбутися перемовини Макрона, Меркель і Зеленського, але цього не сталося через проблеми з погодженням часу бесіди. Інше джерело повідомило, що відповідну розмову готували, і вона має все-таки відбутися найближчого тижня.
16 квітня має відбутися зустріч Зеленського з Макроном у Єлисейському палаці. Прессекретарка українського президента Юлія Мендель повідомила, що президенти обговорять ситуацію на Донбасі і нарощування російських військ на кордоні з Україною. За даними ZN.UA, Меркель приєднається до розмови за допомогою відеозв'язку.
Франція і Німеччина є учасниками "Нормандської четвірки" – перемовного формату, створеного 2014 року для врегулювання спровокованого Росією конфлікту на Донбасі. Також у "Нормандську четвірку" увійшли Україна і РФ.