Зеленський і Макрон на переговорах у Парижі обговорять ситуацію на Донбасі й нарощування РФ військ біля кордону з Україною – Мендель
"Дійсно, президент України Володимир Зеленський і президент Франції Еммануель Макрон зустрінуться в п'ятницю в Парижі. Президенти сфокусуються на ситуації на Донбасі й щодо нарощування російських військ на кордонах з Україною", – сказала Мендель 13 квітня.
Контекст:
Газета Le Figaro 13 квітня повідомила, що 16 квітня Макрон прийме Зеленського в Єлисейському палаці. Глава Української держави прибуде до Франції з робочим візитом, писало видання.
8 квітня посол Франції в Україні Етьєн де Понсен повідомляв, що Зеленський, імовірно, цього тижня відвідає Францію та зустрінеться з Макроном. Основна мета візиту Зеленського полягає в тому, щоб зустрітися з Макроном "сам на сам", уточнив французький дипломат. Сторони мають намір обговорити нарощування військової потужності РФ поблизу східного кордону України, а також реформи в Україні, особливо судової системи, зазначив посол.
Зеленський уже тричі зустрічався з Макроном, усі зустрічі відбувалися у Франції 2019 року. Першу зустріч провели у квітні – після першого туру президентських виборів в Україні, другу – у червні, третю – у грудні в межах саміту лідерів "Нормандської четвірки".
В інтерв'ю LB.ua, яке вийшло 9 квітня, заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква повідомив, що офіс планує провести тристоронню розмову Зеленського, Макрона й канцлерки Німеччини Ангели Меркель, але не уточнив деталей. Джерело ZN.UA в дипломатичних колах розповіло, що таку розмову планували минулого тижня, проблема – в узгодженні графіків трьох лідерів. Головною темою бесіди, за даними джерел видання, стане загострення на Донбасі й координація дій у зв'язку із цим.
Франція є учасником "Нормандської четвірки" – переговорного формату, створеного 2014 року для врегулювання спровокованого Росією конфлікту на Донбасі. Крім Франції, до "Нормандської четвірки" входять Україна, Німеччина і РФ.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".
1 квітня в Офісі президента України повідомили, що з початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Прессекретарка президента України Юлія Мендель розповіла 11 квітня, що цього року вже загинуло 26 українських військовослужбовців, після цього загинуло ще двоє.
Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку в окупований Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною (за оцінками американських чиновників, РФ могла перекинути до кордону приблизно 4 тис. військовослужбовців).
30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною й в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною й наймасштабнішою впродовж останніх років. Мендель 12 квітня повідомила, що на східному кордоні з Україною РФ розмістила понад 40 тис. військовослужбовців, стільки ж російських військових перебуває в окупованому Криму.
Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність.