Зеленський: Іноді політика Орбана не дуже дружня до нас, він чув це від мене
Президент України Володимир Зеленський ніколи не говорив із прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном про припинення вогню чи діалог із президентом країни-агресора РФ Володимиром Путіним. Про це він розповів на пресконференції 19 грудня, присвяченій підсумкам року, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
"Можливо, він порушував цю тему з його друзями, чи лідерами ЄС, чи десь за кордоном. Можливо, у США. Але для мене це трохи дивно. Тому що іноді його політика не дуже дружня по відношенню до нас, і він знає це. Цей факт, він чув його від мене. Я йому сказав, що маю багато питань до нього", – сказав президент.
Він зазначив, що Україна й Угорщина є сусідами, і для відповідей на певні запитання потрібна зустріч.
"В Аргентині я сказав: "Вікторе, дай мені одну причину, чому ви нас не підтримуєте в ЄС". Це було ще до ухвалення рішення. Він не міг сказати. І друге: я запитав, чому ми не можемо організувати офіційну зустріч. Він також не міг дати відповіді. Думаю, ми могли б знайти дипломатичне рішення, і наші сторони працюватимуть над цим", – заявив Зеленський.
Контекст:
29 червня лідери Європейського союзу на саміті у Брюсселі ухвалили резолюцію про довгострокову військову й фінансову підтримку України. Наступного дня Орбан заявив, що Угорщина не згодна із планами ЄК щодо виділення додаткової грошової допомоги Україні для боротьби з російською агресією. Президент Європейської ради Шарль Мішель заявив в інтерв'ю, опублікованому 12 грудня, що 26 лідерів ЄС із 27 підтримують "рішення про €50 млрд для України". "Є одна країна – Угорщина, – яка висловлює певні сумніви й певне небажання. Нам потрібно переконати Угорщину, і ми працюємо над цим удень і вночі", – додав Мішель.
Після того як Єврокомісія 8 листопада 2023 року оприлюднила звіт, що рекомендує розпочати переговори з Україною й Молдовою про вступ у ЄС, в уряді Угорщини пригрозили накласти вето на саміті Євросоюзу 14–15 грудня, який має затвердити це рішення ЄК.
У РНБО наголосили, що Україна "готова йти на певні компроміси в цьому питанні" заради євроінтеграції. Водночас в українському уряді вважають, що Угорщина "політично не зацікавлена" раз і назавжди закрити питання про нацменшини в Україні, під приводом якого Угорщина блокує євроінтеграцію України.
У ЄС розглядають можливість відкласти рішення про початок переговорів щодо вступу України на березень через опір Угорщини й відсутність єдності в Євросоюзі, повідомило 17 листопада Reuters із посиланням на джерело.
12 грудня глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що загрозу того, що Угорщина у принципі проти членства України в ЄС, знято.