Зеленський: Є можливість застосувати політичний вплив Китаю, щоб повернути силу принципам і правилам, на яких має триматися мир
"Говорив сьогодні з лідером Китаю. Це була тривала й доволі раціональна розмова. Про такі розмови зазвичай говорять, що вони відкривають можливості, – сказав президент. – Є можливість застосувати політичний вплив Китаю, щоб повернути силу принципам і правилам, на яких має триматися мир".
За словами Зеленського, Україна та Китай, як і абсолютна більшість світу, "однаково зацікавлені у міцності суверенітету націй і територіальної цілісності".
"У дотриманні головних безпекових правил, зокрема щодо неприпустимості погроз ядерною зброєю та розповсюдження ядерної зброї світом. Ми однаково зацікавлені, щоб ситуація навколо Запорізької атомної станції нарешті була повністю убезпечена, і щоб атомні станції узагалі ніколи знову не використовувалися заради військових цілей – а саме таке цинічне використання АЕС Росія намагається зробити нормою", – наголосив президент України.
Дуже важливо, продовжив Зеленський, що Китай "має однаковий із нами погляд на свободу мореплавства й торгівлі".
"Я поінформував пана Сі Цзіньпіна про наші зусилля щодо відновлення морського експорту продовольства. І я почув слова підтримки нашої чорноморської "зернової ініціативи", її продовження, а також підтримки наших гуманітарних зусиль, зокрема програми "Зерно з України", – розповів глава держави.
Зеленський зазначив, що суттєва частина розмови була присвячена поглядам на те, як можна "відновити справедливий мир".
"Я представив українську формулу миру, її конкретні пункти. Ми домовилися продовжити наші комунікації", – резюмував президент.
Контекст:
Розмова Зеленського із Сі Цзіньпіном, яка відбулася 26 квітня, була першою від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Після цього в МЗС КНР повідомили, що Китай скерує в Україну спецпредставника для переговорів щодо мирного врегулювання розпочатої Росією війни, а Зеленський призначив Павла Рябікіна послом України в Китаї.
За словами прессекретаря Зеленського Сергія Никифорова, переговори із Сі Цзіньпіном тривали майже годину. За інформацією китайського інформагентства Xinhua, Сі Цзіньпін говорив Зеленському про необхідність діалогу й переговорів, назвавши їх "єдиним життєздатним виходом", і зазначав, що "ніхто не виграє ядерної війни".
Як зазначив Никифоров, глава КНР під час розмови презентував китайський "мирний план", а президент України розповів про формулу миру. "Є певні моменти, в яких уже є точки перетину", – вказав спікер Зеленського.
Як розповіли в ОПУ, Зеленський у бесіді із Сі Цзіньпіном закликав Китай відіграти дієву роль у врегулюванні питання безпеки навколо ЗАЕС. Президент України також наголосив на важливості того, щоб усі держави "утримувалися від підтримки Росії у війні", зокрема – від постачання зброї. Зеленський повідомив Сі Цзіньпіну, що Україна має намір деокупувати Крим.
Після розмови з главою КНР Зеленський зазначив, що "не може бути жодного миру за рахунок територіальних компромісів".