Зеленський: Мета – почати переговори про вступ України в ЄС уже 2023 року
Президент зазначив, що Україна виконала Угоду про асоціацію з ЄС на 72%.
"Сьогодні на саміті ми представили прогрес у реалізації рекомендацій Єврокомісії. Уперше в нашому двосторонньому документі, у спільній заяві саміту, зафіксовані наші наміри почати переговори про вступ, і почати їх якнайшвидше. Ми вже почали роботу над підготовкою до цих переговорів і очікуємо на відповідні рішення Єврокомісії та Європейської ради. Мета – почати переговори вже цього року", – заявив він.
Контекст:
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Невдовзі такі заявки подали Грузія і Молдова.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ до ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу.
23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидата.
Україна зробила всі кроки, які необхідні для виконання семи рекомендацій Європейської комісії для початку переговорів щодо євроінтеграції, і розраховує, що оцінювання виконання цих рекомендацій розпочнуть у березні, заявила 27 грудня віцепрем'єр-міністерка з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
Глава представництва ЄС в Україні Матті Маасікас заявив в інтерв'ю, опублікованому 2 січня 2023 року, що Євросоюз іще не готовий до ухвалення рішення про початок переговорів щодо членства України в альянсі.
Водночас у Єврокомісії наголосили на "надзвичайно великому" прогресі України у виконанні рекомендацій ЄС для її євроінтеграції, зазначили в Офісі президента.
2023 року Україна прагне розпочати переговори про членство в ЄС, заявляв прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 3 січня. 2 лютого він заявив, що Україна до кінця року хоче бути готовою до переговорів, а до кінця 2024-го – до членства в ЄС.