Шмигаль заявляв про плани України стати членом ЄС за два роки. У Єврораді відповіли, чи можливо це
Про це в інтерв'ю "Суспільному", яке опублікували 3 лютого, заявив голова Європейської ради Шарль Мішель.
Україна розраховує пройти шлях переговорів про вступ у ЄС менше ніж за два роки, заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Журналістка ЗМІ запитала Мішеля, чи реально це.
"Я не кажу, що це нереально. Якщо з українського боку буде сильна політична воля до прискорення, якщо буде впевненість, яку я відчуваю, для того, щоб впроваджувати необхідні реформи, це можливо прискорити. Коли ми вирішили надати Україні кандидатство в ЄС, я пам'ятаю, що за кілька тижнів до того, як ми прийняли це рішення, хтось вагався, хтось ставився песимістично. Та нам це вдалося, ви змогли нарешті швидко отримати статус кандидата порівняно з тим, як це робиться, зазвичай, з боку ЄС", – відповів Мішель.
Представниця "Суспільного" уточнила, чи можливо це.
"Я не хочу сказати щось таке, що створило б ще більше труднощів. Але, думаю, ми повинні зосередитися на необхідних зусиллях з обох сторін. Це пункт перший. Пункт другий – це очікування початку переговорів, що є важливим кроком. Також важливо використовувати інструменти, які ми вже маємо, – зазначив Мішель. – Наприклад, я хотів би, щоб ми прискорили процес спільного роумінгу для того, щоб з'єднати Україну з ЄС. Я хотів би, щоб ми прискорили зусилля для поступової інтеграції України в єдиний ринок. Я хочу, щоб ми доклали більше зусиль для того, щоб з'єднати інфраструктуру на основі принципу: "давайте будемо конкретними, давайте будемо оперативними".
За словами глави Євроради, "українська влада знає, що у них є багато друзів в ЄС", які "щиро бажають допомогти прискорити цей процес".
Мішель приїхав до Києва для участі у саміті Україна – ЄС 3 лютого.
Контекст:
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз.
23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидата.
Україна зробила всі кроки, необхідні для виконання семи рекомендацій Європейської комісії для початку переговорів щодо євроінтеграції, і розраховує, що оцінювання виконання цих рекомендацій розпочнуть у березні, заявила 27 грудня віцепрем'єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
Голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас заявив в інтерв'ю, яке опублікували 2 січня 2023 року, що Євросоюз ще не готовий до ухвалення рішення про початок переговорів щодо членства України в альянсі.
Водночас у Єврокомісії вказали на "надзвичайно великий" прогрес України щодо виконання рекомендацій ЄС для її євроінтеграції, зазначили в Офісі президента.
У 2023 році Україна прагне розпочати переговори про членство в ЄС, заявляв Шмигаль 3 січня. 2 лютого він зазначив, що Україна до кінця року хоче бути готовою до переговорів, а до кінця 2024-го – до членства в ЄС.