Зеленський: Нам дуже хотілося б, щоб двопартійну підтримку США зберегли й після виборів до Конгресу
Про це глава держави сказав в інтерв'ю CNN, опублікованому 10 листопада.
Зеленський зазначив, що українці "дуже хотіли б, щоб підтримка – особливо обсяг підтримки – залишилася попередньою".
Президент під час інтерв'ю також прокоментував нещодавні "змішані повідомлення" представників Республіканської партії про погрози скоротити допомогу Україні, якщо політсила здобуде контроль над Палатою представників на проміжних виборах до Конгресу США.
Зеленський заявив, що сподівається, що двопартійну підтримку США України у її війні проти Росії продовжать і після виборів, незалежно від їхніх результатів.
Президент подякував США за двопартійну підтримку й наголосив, що дуже важливо зберегти її рівень, оскільки вона "надсилає дуже важливий й потужний сигнал".
8 листопада у США відбулися вибори до Конгресу, що складається із двох палат – Палати представників і Сенату. Американські громадяни обирали всю Палату представників, а також 34 зі 100 сенаторів. До цього обидві палати Конгресу контролювала з невеликою перевагою в голосах Демократична партія США.
Згідно з інфографікою CNN, Республіканська партія лідирує в боротьбі за кількість місць у Палаті представників Конгресу США, її представники здобудуть у нижній палаті парламенту 209 місць, Демократичної партії – 191. У боротьбі за місця в Сенаті США голоси поки що розподіляються майже порівну: 48 місць – у демократів, 49 – у республіканців. Підрахунок триває.
Президент США Джо Байден заявив 9 листопада, що сподівається на збереження двопартійної підтримки України у війні проти РФ після виборів до Конгресу США.
Контекст:
Після повномасштабного військового вторгнення Росії США активно підтримують Україну, регулярно надаючи їй озброєння та фінансову допомогу. За даними Пентагону, з 24 лютого США передали Україні допомогу у cфері безпеки на суму понад $18,2 млрд.
20 жовтня Байден заявив, що стурбований тим, що низка представників Республіканської партії виступають за скорочення допомоги Україні.
Лідер республіканців у нижній палаті Конгресу Кевін Маккарті заявив, що якщо Республіканська партія переможе на проміжних виборах у листопаді, то обсяги допомоги Україні наступного року скоротять. Пізніше він пояснив свою заяву. За даними CNN, на зустрічі з однопартійцями він сказав, що виступає за посилення нагляду за будь-якими федеральними коштами, а його слова вирвали з контексту.
Канал NBC News 20 жовтня повідомив, що багато кандидатів від Республіканської партії, яких підтримує колишній президент США Дональд Трамп, ставлять під сумнів обсяг американської допомоги, яку виділяють Україні. За їхніми словами, США мають нагальніші внутрішні проблеми. Водночас серед республіканців є й прибічники підтримки України, що, як зазначив канал, свідчить про "глибокі розбіжності" у партії щодо України і зовнішньої політики загалом.
3 листопада в Україну приїжджали американські сенатори республіканець Роб Портман і демократ Кріс Кунс. Вони запевнили Україну у двопартійній підтримці США. Наступного дня Україну відвідав радник Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван. Він також запевнив, що результати виборів не вплинуть на допомогу Україні.