Зеленський: Не може бути запрошення в НАТО частини території України
Україна ніколи не погодиться на запрошення в НАТО лише частини її територій. Про це президент України Володимир Зеленський заявив 1 грудня в Києві на спільній пресконференції із президентом Європейської ради Антоніу Коштою, запис заходу оприлюднили в YouTube.
Зеленський відповідав на запитання про те, що наступного тижня може відчинитися вікно можливостей для запрошення України в НАТО. Він нагадав, що 3–4 грудня у Брюсселі відбуватиметься засідання міністрів закордонних справ країн НАТО.
"Я не знаю, що там може бути. Вікно [можливостей] відкриється, вікно закриється. Уже стільки цих вікон було. Усе залежить від партнерів. Ми б хотіли рекомендації від міністрів закордонних справ, але ілюзій немає. Є ті самі скептичні країни, і США входять у список цього скепсису", – сказав він.
Президент України додав, що йому невідомо, чи рекомендуватиме чинний президент США Джо Байден запросити Україну в НАТО, але уточнив: глава Держдепу Ентоні Блінкен "більш позитивний" у баченні цього питання.
"Ще є німецька сторона, угорська. Тому тільки консолідований сигнал може бути позитивно сприйнятий усіма лідерами. Це перша, але не остання можливість для цього. Можна розраховувати на наступні кроки, якщо є політична воля. Є два місяці в чинної влади США, вони мають вплив на тих небагатьох європейських скептиків щодо нашого майбутнього", – продовжив Зеленський.
Він наголосив, що не бачить ризиків у рекомендації щодо запрошення України в НАТО. Так само, за словами президента, цих ризиків не бачить більшість країн НАТО.
"Це навіть не запрошення. Це рекомендація міністрів закордонних справ для лідерів щодо майбутнього запрошення України в НАТО", – уточнив Зеленський.
Коментуючи повідомлення західних ЗМІ стосовно того, на яку частину території може поширюватися "парасолька НАТО", він наголосив, що Україна ніколи юридично не визнає будь-якої окупації Росією своїх земель.
"Не може бути запрошення в НАТО частини території України. Це автоматичне визнання, що всі інші території не тільки в небезпеці, а й що інші території – не українські. Тому Україна ніколи не піде на це. Якщо це запрошення – то тільки повністю всіх територій. Але ми розуміємо, що п'ята поправка (ст. 5 Північноатлантичного договору, яка передбачає колективну оборону. – "ГОРДОН"), коли ти член НАТО, не може діяти в час війни на всій території України, тому що країни проти ризиків залучення їх у війну", – додав він.
Контекст:
Україна подала заявку в НАТО за прискореною процедурою 2022 року, після того, як РФ розпочала повномасштабну війну й анексувала частину українських територій.
За рік після початку повномасштабного російського вторгнення, у липні 2023 року, країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, проте офіційного запрошення в Альянс Києву не надали. У підсумковій декларації саміту НАТО, який відбувся 9–11 липня 2024 року у Вашингтоні, указано, що "майбутнє України – в НАТО".
Зеленський наприкінці вересня – у першій половині жовтня презентував план перемоги України західним союзникам і у Верховній Раді. Він містить п'ять пунктів, вирішальним серед яких Зеленський назвав запрошення України в НАТО.
28 жовтня президент України заявив, що деякі лідери говорять про запрошення в НАТО так, ніби йдеться одразу про членство, і закликав партнерів "попрацювати з Берліном" задля чіткості в цьому питанні.
На думку генсека Альянсу Марка Рютте, Україна зараз ближча до НАТО, ніж будь-коли раніше. Він заявив 17 жовтня, що шлях України до членства в НАТО незворотний, питання лише в часових межах.