Зеленський обговорив із Меркель безпекову ситуацію на Донбасі та кордоні з РФ
"Канцлерка Меркель наголосила, що підтримує незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, і зазначила, що їхній підрив не залишиться без наслідків", – сказав Зайберт.
Обидва політики "погодилися з необхідністю координації зусиль міжнародної спільноти у питанні локалізації загроз із боку РФ та збереження санкційної політики", повідомив пресцентр Офісу президента України (ОПУ).
На сайті уряду ФРН наголошують, що Меркель та Зеленський домовилися "просувати зусилля в нормандському форматі для виконання Мінських домовленостей щодо мирного врегулювання конфлікту" на Донбасі.
Також політики обмінялися думками щодо ситуації з мігрантами на кордонах Білорусі з ЄС та Україною.
"Співрозмовники відзначили важливість координації дій між Україною та Євросоюзом задля недопущення використання міграційної кризи з метою дестабілізації ситуації в державах Європейського союзу та в Україні", – наголосили в ОПУ.
Меркель іде з посади канцлера Німеччини, 26 жовтня її повноваження припинилися. Президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр попросив Меркель продовжити урядову діяльність до обрання нового канцлера Німеччини. Ним стане нинішній віцеканцлер і міністр фінансів Олаф Шольц.
Контекст:
30 жовтня 2021 року американська газета The Washington Post написала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння високопосадовців у США та Євросоюзі. 1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України.
У Головному управлінні розвідки (ГУР) Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося.
У Кремлі відмовилися коментувати публікацію Politico.
6 листопада канал CNN повідомив, посилаючись на свої джерела, що директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс приїжджав до Москви через нарощування російських військ біля кордону України. 8 листопада Bloomberg із посиланням на дані військово-розвідувальної компанії Janes написало, що Росія перекидає танки до українського кордону.
10 листопада США попередили владу Росії про потенційні негативні наслідки будь-якого зростання загрози безпеці України через "незвичайну військову активність" РФ поблизу українського кордону. У Пентагоні закликали Росію пояснити концентрацію військ поблизу України.
18 листопада начальник ГУР Кирило Буданов говорив, що Росія веде масштабну спецоперацію проти України щодо дестабілізації ситуації як усередині країни, так і за її межами. Накопичення військ РФ біля кордону України "буде продовжуватися і вийде на пік приблизно в кінці січня", підкреслив він.
21 листопада Буданов повідомив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, поблизу кордону між країнами зосереджено приблизно 92 тис. російських військовослужбовців.
23 листопада спікер президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватив Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.