Зеленський про війну в Україні: Деякі члени НАТО залякали самі себе, побоялися бути справді Альянсом
"Не всі зайняли моральну позицію у відповідь на російську війну. Кожна з понад 800 російських ракет, які вдарили по нашій державі, є відповіддю на давнє питання про НАТО. Про те, чи відкриті насправді для України двері Альянсу. Якби були відкриті, якби це було чесно, то нам не довелося б 20 днів переконувати Альянс, що небо над Україною потрібно закрити. Закрити від смерті, яку несуть російські повітряні сили. Але нас поки що не чують чи не хочуть чути", – сказав він.
За словами президента України, "деякі держави Альянсу залякали самі себе, розказуючи, що нібито вони не можуть відповідати, не можуть зіштовхнутися з російськими ракетами та літаками в небі України, бо це, мовляв, призведе до ескалації, призведе до третьої світової".
"А що ж вони скажуть, якщо Росія піде далі в Європу, атакуючи інші країни? Упевнений – те саме, що вони говорять і Україні. 5-та стаття договору про НАТО ще ніколи не була такою слабкою, як зараз. Це тільки наша думка", – заявив Зеленський.
Він вважає, що "деякі члени Альянсу побоялися бути справді Альянсом, який здатний захистити все те, заради чого його і створювали – свободу й демократію, людяність і справедливість".
"Нам потрібно шукати дієвих гарантій. Гарантій для нас, для нашого неба. І ми від цього не відмовимось. Нам потрібні літаки. І я продовжу про це говорити, продовжу цього добиватися. Нам потрібні довгострокові безпекові гарантії для держави. Для всіх українців", – наголосив Зеленський.
Війна Росії проти України. Головне
Контекст:
Від початку повномасштабного вторгнення РФ, яке розпочалося 24 лютого, Україна просить НАТО закрити небо над країною, встановивши безполітну зону. Зеленський закликав Захід створити безполітну зону над Україною або, як альтернативу, якнайшвидше надати винищувачі, щоб захистити жителів України. Прохання про створення безполітної зони НАТО відхилив 4 березня, оскільки Альянс "не є частиною конфлікту" з Росією.
5 березня президент Росії Володимир Путін пригрозив, що розглядатиме держави, які вирішать закрити небо над Україною, як "учасників воєнного конфлікту".
14 березня парламент Естонії (Рійгікогу) першим із держав, що входять до ЄС та НАТО, закликав країни – члени ООН закрити небо над Україною від авіаударів із боку російського окупанта.