Зеленський про захист неба над Україною: Ми не претендуємо на активізацію 5-ї статті договору про НАТО
Про це сьогодні, 15 березня, виступаючи в онлайн-режимі на зустрічі з лідерами держав Об'єднаного експедиційного корпусу (Joint Expeditionary Force), заявив президент України Володимир Зеленський.
Його виступ опубліковано у Facebook глави Української держави.
"Ми завжди розуміємо, що є "але". Якою буде відповідь НАТО членам Альянсу, якщо вони вже звертаються з проханням про захист на випадок, якщо і до них прилетять російські ракети і, не дай боже, російські літаки?" – запитав Зеленський.
За його словами, щоб 5-та стаття договору НАТО запрацювала на практиці, має бути "впевненість у тому, що Альянс не побоїться відреагувати і не буде самогіпнозу про третю світову війну".
"Зараз цієї впевненості бути не може. Ми запропонували шлях для того, щоб Україна змогла захистити своє небо та людей самостійно... Я хотів би, щоб усі почули це, і особливо думали про самостійний захист тих країн, які мають спільний кордон із РФ. І ми робимо все, щоб отримати ППО та літаки. Наголошую, потрібні нові формати взаємодії, рішучість. І якщо ми не можемо увійти у відкриті двері, то ми маємо співпрацювати з такими спільнотами, із якими ми це можемо і які нам будуть допомагати... Ми б хотіли мати надійні гарантії", – наголосив Зеленський.
У ст. 5 Вашингтонського договору зазначає, що якщо одна держава – член НАТО стає жертвою збройного нападу, усі інші держави – члени Альянсу вважатимуть це нападом на всі країни НАТО та відреагують на нього.
За словами Зеленського, Україна роками чула про нібито відчинені для неї двері в НАТО, але вже почула також про те, що їй туди не ввійти.
Війна Росії проти України. Головне
Контекст:
Від початку повномасштабного вторгнення РФ, яке розпочалося 24 лютого, Україна просить НАТО закрити небо над країною, встановивши безполітну зону. Зеленський закликав Захід створити безполітну зону над Україною або, як альтернативу, якнайшвидше надати винищувачі, щоб захистити жителів України. Прохання про створення безполітної зони НАТО відхилив 4 березня, оскільки Альянс "не є частиною конфлікту" з Росією.
5 березня президент Росії Володимир Путін пригрозив, що розглядатиме держави, які вирішать закрити небо над Україною, як "учасників воєнного конфлікту".
14 березня парламент Естонії (Рійгікогу) першим із держав, які входять у ЄС та НАТО, закликав країни – члени ООН закрити небо над Україною від авіаударів із боку російського окупанта.