Закрити небо над Україною можна. Усі готові, але не ті, хто ухвалює рішення – Зеленський
"Закрити небо можна. Є кілька можливостей. Є протиракетна оборона, яку можна поставити Україні. Україна знайшла в усіх країнах світу, де це знаходиться, детально до складів. Щоб ви розуміли, як ми працюємо. Ми не просто питали: "Допоможіть нам". Ми питали тих, у кого це є, дайте нам, будь ласка... Потім ми розуміли, що іноді людям складно просто надати. Ми говорили: "Ми готові купити це, ми готові взяти кредити, ми готові витягнути останні гроші з бюджету і віддати одразу", – заявив він.
Україна була готова займатися транспортуванням озброєння для "самостійного закриття неба", додав президент.
"Ми шукали шляхи, як об'їхати країни, якими неможливо привезти. Ми робили багато всього, щоб відповісти на питання альтернативи закриттю неба. Так само як і літаки... Нам говорили, що для деяких літаків у нас немає пілотів, ми знайшли літаки, під які у нас є пілоти. А потім ми знайшли пілотів, готових бути громадянами України, щоб нам допомогти. Сам народ, який живе в усьому світі, готовий був надати Україні альтернативу закриттю неба. Усі готові, але не ті, хто ухвалює рішення", – додав Зеленський.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)
Контекст:
Із початку повномасштабного вторгнення РФ Україна просить НАТО закрити небо над країною, встановивши безпольотну зону. Зеленський закликав Захід створити безпольотну зону над Україною або, як альтернативу, якнайшвидше надати винищувачі, щоб захистити жителів України. Прохання про створення безпольотної зони НАТО відхилив 4 березня, оскільки Альянс "не є частиною конфлікту" з Росією.
5 березня президент Росії Володимир Путін пригрозив, що розглядатиме держави, які вирішать закрити небо над Україною як "учасників воєнного конфлікту".
28 лютого представник ЄС із питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Європейський союз готовий надати Україні не лише зброю, а й бойові літаки. Ішлося про винищувачів, якими вже вміють керувати українські пілоти. Припускали, що Болгарія, Польща та Словаччина передадуть Україні 56 винищувачів МіГ-29 і 14 штурмовиків Су-25.
Проте реалізація цієї ідеї затягнулася. 6 березня держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що країни НАТО дістали "зелене світло" на доправлення винищувачів в Україну. 8 березня влада Польщі повідомила, що згодна передати винищувачі на базу США і НАТО в Німеччині для подальшого їх транспортування в Україну. Польща закликала інші країни НАТО наслідувати її приклад.
У Пентагоні вирішили, що такий спосіб передання літаків є необґрунтованим, і відмовили Польщі у постачанні літаків Україні.