Зеленський: Процес переговорів України з Росією завжди призводив до обману з боку РФ, у Кремлі царює божевілля

Зеленський: Україна має найбільший у світі досвід перемов один на один із Росією заради миру
Фото: ЕРА

Україні важко наодинці протистояти російській агресії, заявив 24 квітня на зустрічі з іноземними й українськими послами президент України Володимир Зеленський. Стенограму опублікувала його пресслужба.

"Єдність зараз – найголовніший актив світу. Бо лише єдність усіх, хто дійсно не погоджується з війною, здатна зупинити війну. Усі ви знаєте, що ресурси Росії, які можуть бути спрямовані на продовження й розширення агресії і терору – причому не лише проти України, – доволі значні. Протистояти цьому наодинці вкрай складно. І теж украй складно наодинці примусити Росію до миру", – сказав Зеленський.

Він зазначив, що Україна має найбільший у світі досвід перемов один на один із Росією заради миру.

"Від 2014 року, коли почалася російська агресія, відбулися сотні раундів переговорів у різних форматах, і цей процес завжди призводив до обману з боку РФ – свідками цього були, зокрема, й поважні міжнародні посередники", – підкреслив Зеленський.

За словами президента України, не залишилося міжнародних норм, які б Росія не порушила.

"Статут ООН, основні конвенції та безліч двосторонніх договорів з Україною й іншими державами відкинуті божевіллям, яке царює у Кремлі. Утім, мир усе одно повинен настати – і повинен бути, що важливо, справедливим, щоб не відкривати дорогу іншим війнам. Позиція України в тому, що війна й недієвість міжнародних правил не мають стати новим "нормально" для міжнародних відносин. Суверенітет кожної держави, територіальна цілісність, усі елементи безпеки – починаючи від радіаційної і продовольчої – мають бути гарантовані", – заявив він.

Зеленський зазначив, що Україна запропонувала світу власну формулу миру – "формулу чітких кроків, які можуть повернути дієвість міжнародному праву – передусім Статуту ООН – і реально відновити безпеку для України і світу загалом".

"Сила формули миру в тому, що її пункти зрозумілі з погляду безпеки і справедливості для кожної країни на будь-якому континенті. І коли ми в єдності забезпечимо реалізацію формули миру для України, це створить нову основу для відновлення порушеної безпеки і справедливого миру в усіх частинах світу", – вважає президент України.

У тому самому виступі Зеленський заявив із посиланням на розвідувальні дані, що Росія хоче зірвати Глобальний саміт миру й має конкретний план, як це зробити.

Контекст:

Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року РФ українських територій, зокрема Криму.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ, у лютому – березні 2022 року відбулося чотири очні раунди (останній – 29 березня в Туреччині). Крім того, делегації зустрічалися у відеоформаті. Українська делегація у Стамбулі офіційно запропонувала підписати договір про гарантії безпеки. Інший член переговорної групи, посол України Олександр Чалий стверджував, що Україна фактично буде згодна на без'ядерний і позаблоковий статус, якщо буде підписано запропонований Києвом договір про міжнародні гарантії безпеки. Проте згодом переговорний процес припинили, бо з російського боку немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України 17 травня. Президент США Джо Байден 31 травня заявив, що переговори України з Росією "зайшли у глухий кут" не з провини Києва.

30 вересня 2022 року Зеленський сказав, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але із чинним президентом РФ Володимиром Путіним це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав Зеленський. У жовтні він ввів у дію рішення РНБО, у якому офіційно констатували "неможливість проведення переговорів із Путіним".

Путін 12 вересня 2023 року стверджував, що першим кроком до діалогу може стати скасування указу Зеленського про заборону переговорів із ним. 23 грудня The New York Times написала, що Путін із вересня надсилає сигнали про готовність заморозити війну.

25 лютого 2024 року Зеленський відкинув імовірність переговорів про мир в Україні з Путіним. "А можна говорити із глухою людиною?" – наголосив президент України.