Зеленський: Розуміємо, що Білий дім не готовий дати нам запрошення в НАТО. Америка боїться дратувати Путіна

Якщо для України сьогодні немає запрошення в НАТО, то Київ "просить конкретики", зазначив Зеленський
Фото: president.gov.ua

Якщо НАТО поки не готовий захистити Україну й узяти у свій союз, то Україна просить дати їй усе, щоб захистити себе самостійно. Про це в інтерв'ю колумністці The Philadelphia Inquirer Труді Рубін, опублікованому 30 червня на YouTube-каналі "Зе!Президент", заявив глава Української держави Володимир Зеленський.

Його запитали, який мінімум потрібен Україні на саміті лідерів країн – членів Альянсу, котрий відбуватиметься 9–11 липня у Вашингтоні.

"Ми розуміємо, що Білий дім не готовий нам дати запрошення [в НАТО]. Вони про це говорять відкрито. Це говорить президент [США Джо] Байден, а [колишній президент, який претендує на посаду на виборах у листопаді Дональд] Трамп говорить про те, що якби не НАТО, то війна могла і не початися, – наголосив Зеленський. – Тобто ми з вами чуємо обидві думки, двох партій. І це говорить про те, що всі не бачать сьогодні Україну в НАТО. На жаль".

На думку президента, "це політика "крок уперед – два кроки назад".

"Я не вважаю, що це політика лідерів світу. Це обережні кроки. Це як кроки саперів на мінному полі", – зазначив Зеленський.

Він наголосив, що якщо для України сьогодні немає запрошення, то Київ "просить конкретики".

"Якщо Америка боїться дратувати [нелегітимного російського президента Володимира] Путіна, а саме через це нас туди не запрошують, то ми просимо наших стратегічних партнерів США дати нам максимально все те, що нас може захистити. Ми просимо [ЗРК] Patriot, ми просимо достатню кількість [винищувачів] F-16, ми просимо можливості використовувати зброю, щоб захистити себе", – зазначив Зеленський.

Контекст:

У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, ідеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення в Альянс. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення про вступ до Альянсу, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови", – ідеться в комюніке.

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг раніше заявляв, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога, і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.

Запрошення України в НАТО не підтримують США й Німеччина, повідомили в українському уряді. The Telegraph написала 28 травня, що Німеччина і США "наполегливо застерегли" Україну від того, щоб вона вимагала визначити чіткі строки її вступу в НАТО. Також партнери України нібито попередили Зеленського, щоб він не вимагав від Альянсу "неможливого" – цьогорічного запрошення в НАТО, додало видання.

19 червня CNN повідомив, що офіційні особи США й Німеччини запропонували, щоб Альянс на саміті пообіцяв, що в України є "міст" до членства в НАТО, а не "незворотній шлях", як заявляв у квітні Столтенберг.