Зеленський заявив, що не допустить блокування судової реформи. В ОП планують зустріч із послами G7, суддями і представниками Ради
Про це йдеться в заяві Зеленського, яку сьогодні опублікували на сайті Офісу президента.
"Я не допущу блокування найголовнішої реформи країни, яку обіцяв українцям і яку ініціював. Кожна незаконна дія, спрямована на блокування судової реформи, отримає негайну оцінку та відсіч. Я не дозволю суддям, які перешкоджають реформі й очищенню судової системи, позбавити українців права на справедливість. А судді, які хочуть працювати у прозорій системі, повинні мати повну підтримку", – сказав він.
Як пише пресслужба глави держави, 16 вересня в Офісі президента пройде робоча зустріч, у якій візьмуть участь голова Ради суддів Богдан Моніч, представники Верховного Суду, Верховної Ради, а також посли "Великої сімки".
Міжнародні партнери України 10 вересня подали до Вищої ради правосуддя два списки експертів для їхнього добору та призначення в Етичну раду ВРП і відбіркову комісію Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС).
Контекст:
2014 року в Україні почали судову реформу. У червні 2016 року Верховна Рада ухвалила закон про судоустрій і статус суддів, а також зміни до Конституції в частині правосуддя. Ними скасовували процедуру призначення суддів президентом на п'ятирічний строк. Також ліквідовували вищі спеціалізовані суди.
У грудні 2016 року парламент ухвалив закон про створення Вищої ради правосуддя. Цей орган замінила Вища рада юстиції. Рада у складі 21 члена наділена повноваженнями звільняти суддів із посад, переводити їх в інший суд, давати згоду на затримання чи арешт судді. У Раді Європи заявляли, що конкурсні процедури відбору і призначення суддів, які ввели в межах судової реформи в Україні, відповідали стандартам організації.
Законопроєкт №5068 (про порядок обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя і діяльності дисциплінарних інспекторів) – один із "судових" проєктів, які ініціював Зеленський у лютому 2021 року. У першому читанні Рада його ухвалила 19 травня. 14 липня Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкти №5068 і №5069 про створення Етичної ради з профоцінювання і доброчесності членів Вищої ради правосуддя і служби дисциплінарних інспекторів.
13 липня Рада ухвалила законопроєкт про відновлення роботи ВККС із пропозиціями Зеленського. За проєкт закону проголосувало 305 нардепів.
Законопроєкт визначає, що членів ВККС відбиратиме конкурсна комісія з питань доброчесності, яка складається із шести членів (три члени мають бути суддями або суддями у відставці, яких запропонувала Рада суддів України, ще по одному члену запропонують Рада прокурорів України, Рада адвокатів України та Національна академія правових наук України).
Але в перший склад комісії з питань доброчесності увійдуть три судді та три незалежні експерти (експертів запропонують міжнародні організації, які надають Україні допомогу у сфері боротьби з корупцією).
Ухвалення "судових" законопроєктів вітали ЄС, США і посли G7.
3 серпня Зеленський підписав три закони з пакету судової реформи.
Представник президента в Конституційному Суді України, нардеп від "Слуги народу" Федір Веніславський говорив на початку вересня, що ВККС має відновити роботу до кінця року. За його словами, до цього часу також запрацює Етична рада, яка має оновити склад ВРП.