Зеленський заявив, що обговорював вагнерівців із Лукашенком після того, як вони заїхали в Білорусь
Журналістка запитала, чому Зеленського не допитали тимчасова слідча комісія Верховної Ради і правоохоронні органи.
Зеленський відповів, що, на його думку, допитувати мають п'ятого президента України, нинішнього нардепа від "Європейської солідарності" Петра Порошенка, який заявляв, що санкціонував спецоперацію.
"Мені здається, власник вашого каналу ["Прямий"], "гетьман" Порошенко. [...] Моє обговорення питання вагнерівців було з паном Лукашенком по телефону, це правда, коли ці люди, наскільки мені відомо, автобусами заїхали на територію Білорусі... Я чув, що вони, згідно операції, звідкись летіли. Я не знаю, але те, що я знаю: вони заїхали автобусами. Така, дуже серйозна, операція – заїхали в автобусах секретні агенти. Так ось, коли вони заїхали, ми розуміли прекрасно, тому що про справи цих людей, бойовиків, інформація давно є в державі, у мене була розмова з на той момент президентом Олександром Григоровичем Лукашенком. Я йому сказав: "Там у вас бойовики, у нас є інформація, що вони..." Ну, там якісь деталі я йому говорив. І він мені сказав: "Так, ми вивчимо це питання, обов'язково... Ми зробимо все можливе". І після цього все", – сказав президент.
Журналісти зазначили, що Лукашенко заперечує факт дзвінка.
Спікер глави держави Сергій Никифоров заявив, що на сайті Офісу президента є офіційне повідомлення про розмову. Зеленський додав, що розмова була офіційною, вона відбувалася саме під час запису інтерв'ю засновника інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона з Лукашенком. Це було 5 серпня 2020 року.
Того дня Офіс президента опублікував пресреліз, в якому було зазначено, що Зеленський і Лукашенко у телефонній розмові обговорили питання екстрадиції затриманих у Білорусі бойовиків приватної військової компанії "Вагнер".
"Не шукайте зради там, де її немає", – заявив глава держави.
Контекст:
Влада Білорусі 29 липня 2020 року повідомила про затримання 33 іноземців, які належать до приватної військової компанії. У Радбезі Білорусі заявляли, що стосовно затриманих порушили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.
Офіс генерального прокурора України 12 серпня звернувся до Генеральної прокуратури Республіки Білорусь із запитами про видання 28 вагнерівців (із них дев'ятеро – громадяни України), які активно брали участь у бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій "ЛНР" і "ДНР".
14 серпня стало відомо, що влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії. Зеленський вважає це недружнім кроком із боку Білорусі. На його думку, наслідки звільнення найманців "будуть трагічними".
Головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов 18 серпня заявив, що поїздка бійців ПВК "Вагнер" у Білорусь була частиною спецоперації Головного управління розвідки Міноборони України та СБУ: планували посадити літак із найманцями в Україні, після чого затримати їх. За словами Бутусова, спецоперація провалилася через рішення керівника Офісу президента Андрія Єрмака і Зеленського про перенесення терміну вильоту бойовиків із Мінська з 25-го на 30 липня, а також через витік інформації з України.
Про те, що інформація про проведення спецоперації із затримання вагнерівців потрапила до російських і білоруських спецслужб після наради у Зеленського, на якій були присутні, окрім голів українських спецслужб, керівники Офісу президента, розповів екссекретар Ради нацбезпеки і оборони України Олександр Турчинов. Він, як і колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко, зазначив, що спецоперацію вели з 2019 року.
Колишній глава Офісу президента України Андрій Богдан заявив, що операцію щодо затримання найманців ПВК "Вагнер" зірвала людина "з найближчого оточення" Зеленського.
У СБУ назвали ці дані "фантастичним сценарієм". Начальник ГУР заявив, що бійців ПВК "Вагнер" у Мінськ перекидали російські спецслужби і це не було спецоперацією СБУ.
Зеленський заявив, що жодного "зливу" спецоперації із затримання вагнерівців не було.
7 вересня американський телеканал CNN заявив, що США знали і могли надавати підтримку українській спецоперації із затримання 33 членів ПВК "Вагнер".
12 вересня Безугла провела брифінг і розповіла про перші висновки комісії. Вона заявила, що з 2014 року тривала робота щодо документування інформації про осіб, причетних до російської агресії проти України, 2018 року Головне управління розвідки Міноборони почало вивчати російські приватні військові компанії і збирати інформацію про їхніх членів, які могли брати участь у війні на Донбасі, а в липні 2020 року Служба безпеки України запропонувала ГУР, використовуючи задокументовану інформацію, "спробувати витягти" частину осіб, які брали участь у бойових діях на Донбасі, з території РФ на територію України. Так було розпочато "спеціальний захід". Вона заявила, що ТСК наполягає саме на цьому терміні.
Також, за словами Безуглої, це був суто український "спеціальний захід", у його плануванні не брали участі інші країни або іноземні спецслужби. Вона зазначила, що, згідно з основним сценарієм, планували, що вагнерівці прилетять до Туреччини, де їх би затримали, оскільки вони проходять у базах даних у зв'язку з участю у війні в Сирії. Приземлення літака в Україні було серед додаткових сценаріїв.
Із 33 осіб один був агентом білоруських спецслужб, повідомила Безугла. Вона також розповіла, що восьмеро були громадянами України, 17 мали стосунок до ПВК "Вагнер", а 28 – брали участь у бойових діях на Донбасі.