Зеленський заявив, що США "надають кулі" до російської зброї

Зеленський повідомив, що про рішення США дізнався зі ЗМІ
Фото: president.gov.ua
Відмова США від санкцій щодо компанії, яка будує газопровід "Північний потік – 2", порівнянна з наданням куль до російської зброї проти України. Про це в інтерв'ю американському сайту Axios заявив президент України Володимир Зеленський.

За словами глави Української держави, він був "неприємно здивований", дізнавшись про таке рішення Вашингтона.

Зеленський назвав газопровід "справжньою зброєю" в руках Російської Федерації і заявив, що не очікував, що "кулі до цієї зброї" може надати така "велика країна", як Сполучені Штати.

Президент України назвав США "останнім форпостом" на шляху до завершення будівництва "Північного потоку – 2".

Про рішення Вашингтона відмовитися від санкційної політики щодо газопроводу Зеленський дізнався зі ЗМІ, зазначив він, назвавши цю інформацію "сюрпризом".

Зеленський вважає, що тільки Америка може "захистити демократію у Європі й захистити Україну" у випадку з газопроводом. Водночас він із розумінням ставиться до взаємин Вашингтона і Берліна, від яких залежить будівництво газопроводу, який стане "потужним політичним інструментом" у відносинах України та Росії.

Контекст:

"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км. Будівництво газопроводу розпочали 2018 року. З кінця 2019 року на проєкт і компанії, які беруть участь у ньому, накладено американські санкції, які неодноразово розширювали.

Будівництво заморожували 2019 року, коли було побудовано 93% газопроводу, за рік, у грудні 2020 року, будівництво відновили. У лютому 2021 року в "Газпромі" заявляли, що мають намір ввести "Північний потік – 2" в експлуатацію цього року. Президент РФ Володимир Путін 4 червня повідомив про завершення робіт із прокладання труб першої нитки "Північного потоку – 2".

Вартість проєкту "Північний потік – 2" – €9,9 млрд, його фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній: англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie та австрійська OMV.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

У лютому 2021 року стало відомо, що 18 європейських компаній покинули проєкт газопроводу "Північний потік – 2" або перебувають на стадії виходу. Причиною цього стали можливі нові санкції щодо проєкту з боку США. Німеччина наполягає на завершенні будівництва.

Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним із погляду наших європейських відносин" введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчений".

18 травня Axios написав, що США не вводитимуть санкцій щодо Nord Stream 2 AG. Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас 19 травня це підтвердив.

Сенатори-республіканці 20 травня подали в Конгрес США законопроєкт, який пропонує ввести санкції проти всіх організацій, що беруть участь у будівництві газопроводу.

21 травня Сполучені Штати включили до списку санкцій 13 російських суден, дві компанії та один заклад, пов'язані з будівництвом газопроводу, але Nord Stream 2 AG у списку немає.

Президент України Володимир Зеленський 20 травня, кажучи про заплановану зустріч Байдена з Путіним, висловив побоювання, що "Росія може натиснути на США" і санкції проти "Північного потоку – 2" буде скасовано. Зеленський підкреслив, що вважає такий сценарій програшем США й особисто президента Байдена.