Зеленський заявив, що президента України обиратимуть українці на виборах, а не вдома у сенатора США Грема

Зеленський заявив, що президента України обиратимуть українці на виборах, а не вдома у сенатора США Грема
Зеленський назвав Грема "правильним хлопцем" і запропонував йому українське громадянство
Фото: EPA

Член Сенату США від Республіканської партії Ліндсі Грем не може говорити, хто має бути президентом України, оскільки сам він є американцем. Про це президент України Володимир Зеленський заявив журналістам у Лондоні 2 березня, запис спілкування опублікував 3 березня в YouTube Офіс президента України.

Під час розмови із представниками медіа президент України нагадав свою обіцянку піти з посади, якщо Україна стане членом НАТО і дістане гарантії безпеки як частина Альянсу.

"Люди – не будемо казати їхні посади (скажемо так, громадяни інших країн) – розказують українцям, який у них повинен бути президент. Особливо якщо ці люди займають офіційні посади. Це, якщо чесно, виглядає неконструктивно і недемократично", – сказав Зеленський.

Журналістка попросила його прокоментувати заяву сенатора Грема, який після суперечки президента України із президентом США Дональдом Трампом 28 лютого в Білому домі заявив, що Зеленському треба або "змінитися", або піти у відставку і призначити когось, із ким зможуть мати справу Сполучені Штати.

"Ліндсі Грем – дуже хороший хлопець, дуже правильний. Щоб говорити, хто повинен бути президентом, чи йти мені з посади – я можу надати Ліндсі громадянство України, і він стане тоді громадянином нашої країни і тоді почне вже... Скажімо так, тоді його голос буде набирати ваги, і я його як громадянина України буду чути з точки зору "хто повинен бути президентом", – відповів Зеленський.

Він нагадав, що Грем представляє партію США, яка "відстоює демократичні цінності".

"Тому все одно доведеться обирати президента України не вдома у Ліндсі Грема, а на виборах в Україні", – наголосив Зеленський.

Реагуючи на слова президента України в соцмережі X, Грем зазначив, що, "на жаль, поки немає виборів, ніхто не має права голосу в Україні".

Пізніше сенатор написав, що він, "як і багато інших", може "лише давати поради", а "президент Зеленський сам вирішує, чи приймати їх".

Контекст:

Чергові президентські вибори в Україні мали відбутися навесні 2024 року. Однак у ст. 19 закону України про правовий режим воєнного стану вказано, що в умовах воєнного стану (цей режим в Україні діє із 24 лютого 2022 року) заборонено проводити президентські й парламентські вибори.

З 2024 року нелегітимний президент РФ Володимир Путін неодноразово називав Зеленського "нелегітимним" і заявляв, що той нібито не має права підписувати жодні угоди з Росією.

Американські політики з Республіканської партії неодноразово протягом повномасштабної війни заявляли, що Україні потрібно провести вибори. Зокрема, про це ще 2023 року говорив Грем. 2025 року їхні заклики посилилися. 1 лютого спецпосланник президента США з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що, якщо у війні "найближчими місяцями" оголосять перемир'я, США очікують, що в Україні до кінця 2025 року проведуть вибори. 19 лютого президент США Дональд Трамп назвав Зеленського "диктатором без виборів", за що його розкритикували деякі іноземні лідери.

Зеленський заявив, що питання про вибори в Україні передусім порушує Росія, оскільки їй "потрібний ляльковий президент". Він пояснив, що під час війни дуже складно організувати голосування серед військовослужбовців, українців, які виїхали за кордон і жителів окупованих територій. Вибори, на думку президента, треба провести після закінчення війни.

За даними опитування SOCIS, проведеного в лютому 2025 року, 63% українців проти проведення будь-яких виборів до закінчення війни, повідомила "Українська правда".