Зеленський закликав "фіксувати європейську перспективу України" замість розмов про відновлення самітів ЄС – РФ
За словами Зеленського, "не тільки європейська інтеграція робить Україну сильнішою".
"Сильна Україна зробить сильнішим Європейський союз", – підкреслив глава держави.
Зеленський подякував Литві, яка в березні першою серед країн ЄС визнала європейську перспективу Києва, а також зазначив, що "є ще низка держав ЄС, які офіційно підтвердили готовність підтримати Україну", щойно країна подасть заявку на членство.
"З декількома країнами ми завершуємо узгодження текстів двосторонніх декларацій. Але я переконаний, що тих, хто підтримує Україну, набагато більше. І саме в цьому, як на мене, Євросоюз має продемонструвати свою відданість європейським цінностям та принципам. Замість розмов про відновлення самітів ЄС – Росія, мені здається, краще фіксувати європейську перспективу України", – зазначив президент.
Контекст:
Курс на членство в ЄС і НАТО закріплено в Конституції України.
Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі.
6 жовтня 2020 року за підсумками саміту у Брюсселі Україна і Європейський союз домовилися про оновлення Угоди про асоціацію. Сторони очікують подальшого посилення економічної інтеграції та зближення регулювання в межах угоди в кількох сферах: цифровий ринок, захист довкілля, боротьба зі змінами клімату, фінансове співробітництво.
У березні 2021 року Зеленський заявив, що Україна сформує коаліцію країн-лобістів для вступу в ЄС. Зеленський і президент Литви Гітанас Науседа підписали в Києві спільну декларацію про європейську перспективу України.
За словами Науседи, Україні необхідно чітке бачення, як наблизитися до ЄС і НАТО.