Зеленському не варто переслідувати бізнесменів, якщо Україна хоче протистояти агресії Росії – аналітик Newlines Institute

Зеленський (на фото) говорив, що готували держпереворот за участю Ахметова
Фото: ЕРА

В умовах російської агресії президенту України Володимирові Зеленському варто підтримувати добрі стосунки з великими бізнесменами. Таку думку директор відділу аналітичного розвитку Newlines Institute у Вашингтоні Камран Бохарі висловив у статті, опублікованій 4 січня у виданні Foreign Policy.

Він зазначив, що з появою коронавірусної інфекції президент України звернувся по допомогу саме "до олігархів, щоб допомогти країні" впоратися з епідемією, і саме Рінат Ахметов, проти якого Зеленський виступає зараз, пожертвував найбільшу допомогу – майже $18 млн.

Автор статті звернув увагу, що у той час, як Зеленський повернувся до передвиборчих обіцянок боротися з олігархами, "дружній президентові олігарх" Ігор Коломойський "гуляє на волі".

Бохарі наголошує, що активи Ахметова в енергетиці і пов'язані з нею дуже важливі в умовах російської агресії.

В Ахметова "є рахунки з росіянами", вважає автор статті. Він нагадав, що через окупацію Криму та частину Донбасу бізнесмен втратив активів на $18 млрд, і цю експропріацію Ахметов "навряд чи пробачить".

Розмірковуючи про внутрішньополітичну ситуацію в Україні, Бохарі робить висновок, що прозахідна влада залишається слабкою через "чвари в еліті". Автор статті вважає, що Україні для протистояння "російській гегемонії" потрібна спільність політичних і фінансових угруповань.

На тлі накопичення російських військ на кордоні України Зеленському не варто переслідувати бізнесменів, якщо Україна хоче протистояти агресії Росії, заявив американський аналітик.

Контекст:

Ахметов – найбагатший громадянин України. Журнал "Forbes Україна" оцінює його статки в $7,6 млрд.

11 листопада 2021 року "Українська правда", посилаючись на джерела в оточенні Ахметова, написала, що стосунки бізнесмена і президента почали псуватися після ухвалення закону про олігархів. За даними видання, на погіршення стосунків також вплинула манера спілкування, яку представники Офісу президента дозволяли собі у розмовах з Ахметовим та його командою.

Бізнесмен назвав неправдою повідомлення про те, що представники ОП у розмовах із ним та його командою дозволили собі таку манеру спілкування, яка призвела до погіршення стосунків. "Я з усіма спілкуюся шанобливо і з собою нікому не дозволю говорити по-хамськи", – наголосив Ахметов.

24 листопада конфлікт між командою президента та Ахметовим загострився. Нардепи від пропрезидентської сили "Слуга народу" заявили про рішення бойкотувати телеканали "Україна" та "Україна 24", які належать бізнесменові. Парламентарі звинуватили канали у поширенні фейків, маніпуляцій і "публічних безпідставних образах тих, хто заважає олігарху". "Ніколи не погодимося з використанням телеканалів і журналістів для шантажу держави та суспільства для лобіювання бізнес-політичних інтересів власників", – зазначено у заяві.

У "Медіа Групі Україна", куди входять телеканали "Україна" та "Україна 24", відповіли, що журналісти цих ЗМІ дотримуються стандартів і принципів свободи слова. У медіагрупі заявили, що телеканали не можуть замовчувати важливі теми, зокрема щодо спецоперації із затримання вагнерівців та офшорів президента.

Під час пресмарафону 26 листопада Зеленський заявив, що на початок грудня нібито готували державний переворот за участю Ахметова. "У нас є не лише агентурна інформація, а й звукова інформація, де, скажімо так, представники України з представниками Росії обговорюють участь Ріната Ахметова у держперевороті в Україні", – сказав він. Зеленський назвав це "підставою Ахметова". "Я вважаю, що це операція, його втягують у війну проти держави Україна. Вважаю, що він розпочав її, вважаю, що це буде його велика помилка, бо не можна воювати проти свого народу, проти президента, який обраний народом України", – додав президент.

Ахметов назвав звинувачення Зеленського "суцільною брехнею". Він пообіцяв і надалі "захищати вільну Україну, вільну економіку, демократію та свободу слова". "І зроблю все від себе залежне, щоб авторитаризму і цензури в Україні не було", – заявив бізнесмен.

29 листопада "Українська правда" написала, що причиною конфлікту між Зеленським та Ахметовим могли стати спроби оточення бізнесмена впливати на депутатів парламенту і розвалити монобільшість "Слуги народу".