Депутатка Європарламенту: Олігархи на зразок Коломойського дуже сильні. І цей кумедний закон, за яким нещодавно проголосували, марний
Депутатка Європейського парламенту, членкиня Партії зелених Німеччини Віола фон Крамон в інтерв'ю виданню НВ заявила, що закон України про деолігархізацію насправді є очевидною політичною вказівкою використати його проти політичних опонентів.
"Олігархи на зразок Коломойського дуже сильні. І цей кумедний закон, за яким нещодавно проголосували, марний. Цей закон для мене є явною політичною вказівкою використати його проти політичних опонентів", – наголосила фон Крамон.
Вона висловила сподівання, що президент України Володимир Зеленський та партія "Слуга народу" доведуть протилежне.
"Але коли я бачу, як Зеленський покладається на ЗМІ [бізнесмена Ігоря] Коломойського і як люди в парламенті одержують конверти з грошима... Хто їм платить? [Бізнесмени] Коломойський, Рінат Ахметов, Віктор Пінчук? Якщо вони хочуть це змінити, вони мають платити своїм колегам у Раді краще та офіційно. Дати їм гідну зарплату, а не тримати їх на зарплаті олігархів – але в законі про це нічого не написано. Вам потрібно краще платити співробітникам в органах влади, міністерствах, у Раді, тоді у вас будуть незалежні органи. Нині все в руках олігархів", – заявила депутатка Європарламенту.
Контекст:
Верховна Рада 23 вересня ухвалила закон Зеленського про олігархів. За документ проголосувало 279 народних депутатів за 226 необхідних. Голосування відбувалося за спеціальною процедурою, без можливості внести додаткові редагування в залі.
2 вересня уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до спікера з офіційним листом щодо законопроєкту, вона заявила, що документ суперечить Конституції.
Європейська комісія "За демократію через право" (Венеціанська комісія) узяла до розгляду звернення колишнього спікера Ради Дмитра Разумкова з проханням оцінити законопроєкт про олігархів. У комісії заявляли, що підготують висновок щодо законопроєкту Зеленського про олігархів у середині грудня, і закликали не розглядати в Раді законопроєкту про олігархів у другому читанні, допоки не буде готовий її висновок, оскільки це буде вкрай негативним сигналом для західних партнерів.
19 жовтня парламент розблокував закон про олігархів, нардепи відхилили 12 постанов, які блокують підписання документа спікером.
Верховна Рада 3 листопада усунула суперечності в тексті законопроєкту. Нардепи не переголосували за закон заново, а лише підтримали виправлення парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, пов'язані з трьома статтями документа. Згідно з ухваленими уточненнями, вести реєстр олігархів буде Рада національної безпеки і оборони, як це було в початковій редакції документа.
4 листопада закон підписав Стефанчук, після нього документ підписав президент.
6 листопада на сайті Atlantic Council вийшла стаття спеціального радника щодо Європи в міністерстві закордонних справ Великобританії (1997–2001), аналітика, який спеціалізується на зовнішній політиці та європейських справах, Девіда Кларка. Він написав, що деолігархізація, яка мала стати кроком уперед для плюралізму ЗМІ в Україні, перетворилася на посилення контролю в руках тих, хто і без того має надто велику владу у ЗМІ.