Жданов: Якщо Замана почне розповідати, хто і скільки розтяг з армії майна, то деяким хлопцям із Міноборони і вище буде мало місця
Справу затриманого екс-начальника Генштабу ЗСУ Володимира Замани, найімовірніше, "спустять на гальмах". Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив колишній офіцер оперативного управління Генштабу ЗСУ, полковник запасу Олег Жданов.
Затриманий екс-начальник Генштабу Збройних сил України Володимир Замана має компромат на високопосадовців, причетних до розкрадання майна в українській армії, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній офіцер оперативного управління Генштабу ЗСУ, полковник запасу Олег Жданов.
"Триває передвиборча кампанія, тому потрібно показати боротьбу з корупцією. Тим більше, постійно ходять розмови про те, що в нас до 2014 року всю армію розікрали. От ми й бачимо, що відбувається. До того ж за Заманою немає жодної політичної сили. А слабкого завжди б'ють. [Президент України Петро] Порошенко та компанія спробують зробити з нього цапа-відбувайла. Тобто це політична історія, а не антикорупційна. У чому тут проблема? У нас Міноборони не могло продавати техніку й озброєння. Реалізовувати можна було тільки зайве майно. До 2014 року державна політика була спрямована на скорочення армії та конверсію озброєнь. Відповідно до цього й діяло Міноборони. Оборонне відомство дістало право на продаж та купівлю озброєння буквально місяць тому. Раніше монополія на це була в "Укрспецекспорту". Тому його "пальма першості" перейшла до "Укроборонпрому". Тому все, що тоді було продано, – це майно, а не озброєння", – зазначив Жданов.
Він підкреслив, що колишні міністри оборони України Олександр Кузьмук і Євген Марчук також скорочували чисельність військовослужбовців ЗСУ.
"Звинувачення на адресу Замани, що він сприяв послабленню української армії, – маячня. Відкрийте програму реформування Збройних сил, яку написав той самий Кузьмук! У нього навіть дві програми були. Вони були спрямовані на скорочення чисельності ЗСУ. Або чому ми Марчука тоді не судимо? Він же армію удвічі скоротив. Усі ці розмови, що в нас нібито не було армії, – теж маніпуляція. Так, були проблеми з особовим складом. Але від набоїв та автоматів до танків і літаків – усе було на 100% укомплектовано. Велику армію хотів розгорнути [екс-президент України Віктор] Янукович. У перший призов після його обрання "бабахнули" 40 тис. осіб. І потім не знали, куди їх подіти – не могли одягнути та нагодувати. У підсумку довелося звільнити величезну кількість контрактників. Потім, звісно, кількість строковиків під час призовів знову знизили – до 10 тис. Але місця вакантні залишилися. На низьку зарплату контрактника ніхто йти не хотів", – сказав співрозмовник.
На його думку, справу Замани в підсумку "спустять на гальмах".
"Замана – по суті, солдат, який просто виконував наказ. Йому сказали, щоб написав програму скорочення армії – він її написав. Як йому можуть висувати претензії? Я взагалі в шоці. Якщо він почне розповідати, хто і скільки розтяг з армії майна, то деяким хлопцям із Міноборони і вище буде мало місця. Я дуже сумніваюся, що його посадять. До речі, Порошенко був міністром економіки і теж зав'язаний на продажі майна. Там 100-відсоткова кругова порука. Просто за Заману тепер нікому заступитися, от і все. Думаю, його зараз покопають ногами, а потім справу спустять на гальмах. Адже можна вийти на самих себе. Президент говорив, що за армію руки відірве. Ну, от перед виборами буде в нього така фішка із Заманою. Тобто показуха буде до 31 березня", – резюмував Жданов.
Заману 25 лютого повідомили про підозру в державній зраді. За словами головного військового прокурора України Анатолія Матіоса, Замана низкою своїх наказів позбавив Українську державу основної ударної сили Збройних сил – протиповітряної оборони.
Через директиви екс-глави Генштабу станом на початок анексії Криму в Україні не було обліку військовослужбовців, які підлягали призову в разі воєнних дій, підкреслив військовий прокурор.
Він також заявив, що в особовій справі Замани було сфальсифіковано дані про присягу на вірність народу України.
Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що реформа структури ЗСУ, яку провів Замана, фактично "готувала анексію Криму". За його словами, саме Замана видав директиву, якою підпорядкував керівнику Військово-морських сил, адміралу Юрію Ільїну, підозрюваному в Україні в держзраді, усі частини тактичної групи "Крим" ЗСУ. Генпрокурор підкреслив, що такі дії паралізували опір українських військовослужбовців російській агресії.
В інтерв'ю Замани виданню "ГОРДОН" він прямо звинувачував вищих посадових осіб України, зокрема секретаря Ради національної безпеки і оборони Олександра Турчинова, у тому, що ніхто з них не збирався відбивати агресію у Криму, хоча, за його словами, була реальна можливість вибити російські війська з півострова.
Генерал-полковник Замана – начальник Генштабу і командувач Збройних сил України (18 лютого 2012 року – 19 лютого 2014-го), уповноважений Верховної Ради з контролю за діяльністю Міністерства оборони (22–27 лютого 2014 року).