Журналістка стверджує, що Єрмак отримав $40 млн за видання Цемаха росіянам. Глава ОПУ заявив про "фантастичний фейк"
"Андрій Єрмак орієнтовно в липні 2019 року отримав від росіян хабар, який вираховується у десятках мільйонів доларів (приблизно $40 млн), за відстоювання інтересів РФ в Україні, у тому числі – і в питанні обміну Цемаха", – розповів співробітник австралійських спецслужб на умовах анонімності.
За словами Величко, інтерес Австралії, а також Нідерландів, Бельгії та Малайзії до обміну Цемаха пов'язаний із тим, що його розглядали як важливого свідка у справі MH17. Міжнародна слідча група просила не міняти Цемаха принаймні у вересні 2019 року, щоб було більше часу змусити його розповісти про катастрофу малайзійського Boeing.
Тодішній помічник президента Володимира Зеленського Єрмак нібито погодився внести ексбойовика до списків на грудневий обмін. Але 4-го або 5 вересня 2019 року від нього надійшла вказівка СБУ терміново підготувати видання Цемаха, ідеться в публікації.
Єрмак 23 вересня відреагував на публікацію "Новинарні" у Facebook.
"Новий день – новий фейк. Сьогодні взагалі фантастичний – "анонімний австралійський". Зазвичай не коментую, але цього разу не втримаюсь. Зрозуміло, що без фейків зовсім складно. Потрібно ж постійно зберігати високий градус "зради". Особливо перед виборами. Але раніше намагалися хоча б конструювати якісь історії, нехай і з логічними нестиковками. Не без претензій на екранізацію. З елементами примітивної логіки. А тепер уже й це зайве. Просто беремо з російських джерел продукти їхньої пропаганди та поширюємо в Україні. Як стовідсотковий доказ. Трошки, правда, додаючи своїх фантазій", – написав він.
Єрмак вважає, що тим, хто поширює російські вкиди, треба визнати, що саме вони і працюють на Росію, "свідомо чи несвідомо, за гроші чи безоплатно".
"Напевно, самі розуміли, як карикатурно це виглядатиме, тому й додали вигадку про $40 млн хабаря. Чому тільки 40? І чому мільйонів, а не мільярдів? І точно долари не австралійські?" – іронізує він.
За словами глави ОПУ, добре відомо, що Цемаха допитували в Україні нідерландські слідчі, але цей факт "не хвилює тих, хто продає чорнопіарну брехню".
"Я робитиму все, що в моїх силах, щоб досягти результату – мир виключно на українських умовах і в інтересах моєї держави. Бачу, як підіймається чергова хвиля чорного піару, і розумію, кому це вигідно", – додав Єрмак.
Українські спецслужби затримали Цемаха наприкінці червня 2019 року в окупованому Сніжному Донецької області, 4 липня суд у Києві взяв його під варту, а 5 вересня звільнив під особисте зобов'язання.
Унаслідок операції у Сніжному загинув український розвідник Олександр Колодяжний, ще один розвідник – Дмитро Гержан – дістав важке поранення (йому ампутували ногу).
У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був очевидцем подій, пов'язаних із катастрофою малайзійського Boeing. За даними Bellingcat, будучи особисто непричетним до запуску ракети, Цемах, імовірно, ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу.
7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Громадянин України Цемах був серед тих, хто вирушив у Росію.
12 вересня стало відомо, що Цемах повернувся на окуповану територію.
Слідчі з Нідерландів, які керують розслідуванням катастрофи, просили Україну не видавати Цемаха Росії.
Зеленський заявив, що перед видаванням РФ Цемаха допитали. "Я не буду називати прізвищ європейських лідерів, із якими ми проговорили час для всіх слідчих дій. Ми все це зробили. Усе, що від нас попросили. Це було складно. Я боявся, що через це може зірватися обмін", – говорив він.