Зрада Батьківщини, розстріл, життя раба, Путін, Зеленський, агент Буш. Інтерв'ю Гордона зі Щаранським. Відео G

Гордон записав інтерв'ю зі Щаранським під час його останнього візиту в Київ
Фото: Сергій Крилатов / Gordonua.com

На YouTube-каналі "В гостях у Гордона" вийшло інтерв'ю з радянським дисидентом, ізраїльським політиком і громадським діячем Натаном Щаранським.

Засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон записав інтерв'ю зі Щаранським під час його останнього візиту в Київ. Разом вони відвідали Бабин Яр.

Під час інтерв'ю Щаранський говорив про:

  • те, за що дістав 13 років колонії суворого режиму в СРСР і чому половину строку провів в одиночній камері й карцері;
  • те, чим дратував 40-й президент США Рональд Рейган і в чому не погоджувався із 43-м президентом США Джорджем Бушем – молодшим;
  • те, чому Ізраїль не надає Україні активної військової допомоги у протистоянні російській агресії;
  • розмову із президентом України Володимиром Зеленським під час візиту в Київ;
  • зустрічі із президентом країни-агресора Росії Володимиром Путіним;
  • те, чим і коли закінчиться війна в Україні.

"Я бачу, що точно так само, як радянська влада, із часом старіла влада Путіна, контроль Путіна над ситуацією, що більше він не виграє, слабшає. Слабкий диктатор не може утриматися при владі. На мою думку, необхідно ще дві-три потужні перемоги України (я знаю, якою дорогою ціною це дається) – і армія [Росії] зробить переворот. Мої друзі-дисиденти не можуть змінити Путіна. Ті люди, які виходять на демонстрації – знімаю перед ними капелюх, – не можуть змінити. Режим можуть змінити лише ті, хто має важелі влади... Зрештою, стійкість України й підтримка Заходу приведуть до того, що він буде досить слабким для перевороту. Це не означає, що там буде демократія, але принаймні щойно його приберуть, гадаю, війна з Україною закінчиться", – спрогнозував політик.

Щаранський народився 1948 року в Україні, у Донецьку (тоді мав назву Сталіно). Закінчив Московський фізико-технічний інститут (спеціальність – "прикладна математика"). Після здобуття вищої освіти працював у Всеросійському науково-дослідному інституті з перероблення нафти (ВНДІ).

1973 року подав документи на виїзд до Ізраїлю, але дістав відмову. Тоді ж його звільнили із ВНДІ. До середини 1970-х став активним учасником еміграційного руху євреїв-відмовників і одним з ініціаторів створення Гельсінської групи в Москві. Був помічником академіка Андрія Сахарова. Брав активну участь у єврейському русі в СРСР, демонстраціях і голодуваннях протесту.

1977 року його заарештували за обвинуваченням у зраді Батьківщини та антирадянській агітації. Як стверджувало обвинувачення, Щаранський діяв за завданням іноземних розвідувальних служб. 1978 року його засудили до 13 років позбавлення волі. В ув'язненні неодноразово потрапляв до штрафного ізолятора, оголошував голодування, десятки разів зазнавав примусового годування. 1986 року його звільнили в межах обміну, після чого емігрував до Ізраїлю.

1995 року заснував і очолив партію "Ісраель ба-Алія", яка захищає інтереси репатріантів із колишнього СРСР.

Щаранський був депутатом ізраїльського парламенту. Обіймав посади міністра промисловості та торгівлі (1996–1999), глави МВС (1999–2000), міністра будівництва (2001–2003), міністра у справах Єрусалима (2003–2005). У 2009–2018 роках був головою виконавчого комітету Єврейського агентства.

2006 року тодішній президент США Джордж Буш нагородив Щаранського Президентською медаллю Свободи, яка є найвищою цивільною нагородою Америки.