Щаранський про війну РФ проти України: З'явився хрестоматійний приклад, що таке поганий націоналізм, а що таке – гарний
Війна РФ проти України продемонструвала всьому світу, що є як гарний, так і поганий націоналізм. Про це в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону заявив радянський дисидент, ізраїльський політик і громадський діяч Натан Щаранський.
"Україна демонструє всьому світу, що таке героїзм, що таке вільна нація, яка бореться за своє право і право всього світу жити в умовах свободи. Що тут сказати? Слава Україні! Я вірю в божу справедливість, в історичну справедливість. Зло завжди буде переможене – тільки віра в це завжди давала мені сили й оптимізм і дає сьогодні… Мені довелося чимало міркувати та писати книжки про націоналізм, чому це не погано, чому націоналізм – це добре. Усе залежить від того, наскільки твій націоналізм і любов до батьківщини пов'язані. І багато хто, особливо в Європі, говорив, що націоналізм – це погано, це війна. На Близькому Сході, навпаки, говорили, що демократія – це погано. І постійно треба було доводити: добре, коли є націоналізм і свобода одночасно", – сказав Щаранський.
Він наголосив, що націоналізм України – це націоналізм свободи.
"І ось у світі з'явився просто хрестоматійний приклад, що таке поганий націоналізм, а що таке – гарний націоналізм. Історії України та Росії протягом останніх 30 років начебто схожі. І там, і там проблеми із прозорістю, олігархами, корупцією тощо. У чому різниця? В одній країні народ постійно наполягає на своєму праві вільних виборів, ходить на Майдан, не подобається президент – він його змінює. Шість президентів змінилося, доки у РФ був один. А ось у країни, яка відмовилася від вільних виборів, увесь націоналізм перетворився на імперіалізм і "збирання російських земель", – наголосив Щаранський.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну 24 лютого, сказавши, що це "операція", мета якої – "демілітаризація та денацифікація України".
Контекст:
Щаранський народився 1948 року в Україні, у Донецьку (тоді мав назву Сталіне). Закінчив Московський фізико-технічний інститут (спеціальність – "прикладна математика"). Після здобуття вищої освіти працював у Всеросійському науково-дослідному інституті з перероблення нафти (ВНДІ).
1973 року подав документи на виїзд до Ізраїлю, але дістав відмову. Тоді ж його звільнили із ВНДІ. До середини 1970-х став активним учасником еміграційного руху євреїв-відмовників і одним з ініціаторів створення Гельсінської групи в Москві. Був помічником академіка Андрія Сахарова. Брав активну участь у єврейському русі у СРСР, демонстраціях і голодуваннях протесту.
1977 року його заарештували за обвинуваченням у зраді Батьківщини та антирадянській агітації. Як стверджувало обвинувачення, Щаранський діяв за завданням іноземних розвідувальних служб. 1978 року його засудили до 13 років позбавлення волі. В ув'язненні неодноразово потрапляв до штрафного ізолятора, оголошував голодування, десятки разів зазнавав примусового годування. 1986 року його звільнили в межах обміну, після чого він емігрував до Ізраїлю.
1995 року він заснував та очолив партію "Ісраель ба-Алія", яка захищає інтереси репатріантів із колишнього СРСР.
Щаранський був депутатом ізраїльського парламенту. Обіймав посади міністра промисловості та торгівлі (1996–1999), глави МВС (1999–2000), міністра будівництва (2001–2003), міністра у справах Єрусалима (2003–2005). У 2009–2018 роках був головою виконавчого комітету Єврейського агентства.