На Землі зафіксували найсильніший в історії спостережень сигнал із космосу
Спостереження космічного телескопа Hubble дали змогу вивчити природу гамма-спалаху GRB 190114C, який зафіксували 14 січня 2019 року наземні телескопи і класифікували як найпотужніший сигнал в історії спостережень.
Міжнародна група вчених зафіксувала в космосі найпотужніший в історії спостережень гамма-спалах. Про це 20 листопада повідомило видання EurekAlert.
Спалах, зафіксований 14 січня 2019 року, назвали GRB 190114C. Його "помітили" за допомогою наземних приладів для фіксування черенковського випромінювання, що з'являється під час взаємодії високоенергетичних гамма-променів з атмосферою Землі. Зазвичай Земля поглинає гамма-промені, але цього разу їх зафіксували одразу дві наукові групи.
Яскравість спалаху в гамма-діапазоні у 100 млрд разів вища від яскравості випущеного ним видимого світла. Енергія фотонів GRB 190114C дала результат від 0,2 до 1 тераелектронвольт.
Як повідомляють на сайті телескопа Hubble, енергія гамма-спалаху у трильйон разів перевищила енергію видимого світла. Підраховано навіть, що всього за кілька секунд було випромінено більше енергії, ніж Сонце здатне виробити за 10 млрд років.
Уперше гамма-спалах було зафіксовано в 1967 році американським супутником Vela-4A. Механізм, завдяки якому за такий короткий час у малому обсязі виділяється стільки енергії, досі не з'ясовано. Вважають, що такі спалахи виникають під час вибухів гігантських зірок і на перших стадіях їх перетворення на чорні діри.
Виявити джерело випромінювання за допомогою наземних телескопів не вдалося. І тоді до дослідження долучили місію космічного телескопа Hubble. Здобуті з його допомогою дані дали змогу встановити, що джерело було на відстані п'яти мільярдів світлових років від Землі.
Дані телескопа Hubble засвідчили, що гамма-спалах GRB 190114C стався в центральній "ядерній" частині масивної галактики, яку характеризує дуже щільне середовище. Воно набагато щільніше, ніж ті середовища, у яких зазвичай фіксують гамма-спалахи. Учені припускають, що, імовірно, саме щільність навколишнього середовища має вирішальне значення для потужності випромінюваної енергії.