Філарет заявив, що Порошенко підписував зі вселенським патріархом таємні угоди

Філарет: Ми маємо одну церкву, залежну від Москви, а іншу церкву – залежну від Константинополя
Фото: ЕРА

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет стверджує, що експрезидент України Петро Порошенко погодився передати під управління Вселенського патріархату безліч монастирів.

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет уважає, що томос про автокефалію не вигідний українській помісній церкви, у чому є частка провини експрезидента України Петра Порошенка. Про це Філарет заявив в інтерв'ю журналістці Наташі Влащенко, опублікованому 1 липня на сторінці телеканала ZIK у Facebook.

"Він [Порошенко] підписував таємні угоди, про які я як патріарх не знав. У цих таємних угодах, які стали тепер відомі, записано, що вселенський патріарх має на території України ставропігійні об'єкти, тобто церковні монастирі, храми, які безпосередньо підпорядковуються не предстоятелю української церкви, а вселенському патріарху. Я про це не знав", – заявив він.

За словами Філарета, поки Вселенському патріархату передали тільки Андріївську церкву, але, за даними ЗМІ, йому мають передати "ще багато монастирів", зокрема Успенську церкву у Львові. Почесний патріарх додав, що Україна поки не має нічого виплачувати Вселенському патріархату.

"Але, згідно з даними "Вістей", не мої слова, а "Вістей", ми повинні відраховувати в доларах. Я виступаю проти того, щоб Українська православна церква потрапила в залежність від константинопольського патріарха. І ми маємо одну церкву, залежну від Москви, а іншу церкву – залежну від Константинополя", – підкреслив він.

Порошенко 17 жовтня 2018 року зареєстрував у парламенті законопроект №9208 "Про особливості користування Андріївською церквою Національного заповідника "Софія Київська". У пояснювальній записці глава держави підкреслив, що необхідно сприяти процесу утворення в Україні єдиної помісної православної церкви та створити умови для виконання екзархами Вселенського патріархату їхніх функцій в Україні.

18 жовтня Верховна Рада підтримала цей закон, а 7 листопада документ про передання Андріївської церкви в користування Вселенському патріархату було повернуто до парламенту за підписом Порошенка. Закон набув чинності 10 листопада.

28 листопада Кабмін вирішив передати в постійне безоплатне користування представництва Вселенського патріархату в Україні нерухоме майно Андріївської церкви.

Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня злиттям УПЦ КП і Української автокефальної православної церкви. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив його предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого.

У травні між Філаретом і предстоятелем ПЦУ, київським митрополитом Епіфанієм виник конфлікт. Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.

20 червня відбувся помісний собор УПЦ КП, на якому ухвалили постанову відновити ліквідовану УПЦ КП і відмовилися приймати томос. За даними "Української правди", збори проігнорувала більшість архієреїв колишнього Київського патріархату, який на об'єднавчому соборі влився у ПЦУ.

24 червня синод ПЦУ ухвалив низку заходів щодо Філарета – його позбавили права керувати єпархією, але залишили у складі єпископату.