Мінрегіон України запропонував зносити хрущовки за згоди 75% жителів
Чинне законодавство передбачає, що знесення застарілого житла можливе за згоди 100% зареєстрованих жителів. Законопроєкт, розроблений Мінрегіоном, передбачає зниження порогу згоди до 75%.
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розробило законопроєкт "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду". Згідно з ним пропонують зменшити поріг згоди власників квартир на знесення застарілого житла зі 100% до 75%, повідомила 14 серпня пресслужба відомства.
За словами заступника міністра Лева Парцхаладзе, ухвалення законопроєкту дасть змогу, нарешті, почати на практиці процес реновації застарілого житла в Україні.
"У діючому законі 2006 року прописана обов'язкова згода 100% мешканців будинку. Тобто відмова навіть одного жителя, який прописаний у квартирі такого будинку, виключає можливість проведення реконструкції, навіть якщо вся решта жителів повністю підтримує це рішення. Це не зовсім правильно. Окрім того, коефіцієнт відшкодування за старе житло становить 1,5. Тобто при переїзді в новий будинок вам повинні дати квартиру на 50% більшу. Це стало основною причиною того, що реновація застарілого житла в Україні так і не змогла розпочатися на практиці", – констатував заступник міністра.
Парцхаладзе повідомив, що минулого року Мінрегіон ухвалив рішення розробити новий законопроєкт, який би врахував попередній досвід і містив максимальну кількість рішень проблемних питань, пов'язаних із реновацією.
"Ми провели декілька відкритих круглих столів за участю широкого кола фахівців, експертів, громадськості, у тому числі жителів таких будинків. Адже питання дійсно важливе і потребує публічного обговорення для прийняття виважених спільних рішень, які мають відобразитися в новому законі", – підкреслив чиновник.
Згідно з проєктом закону, для ухвалення рішення про реконструкцію багатоквартирного будинку в межах кварталу або мікрорайону необхідна письмова згода не менше ніж 75% власників квартир та іншого нерухомого майна у межах кварталу (мікрорайону). Розгляд питання про реконструкцію припиняють у разі незгоди 25% власників. Такий будинок виключають з інвестиційного проєкту.
Новий законопроєкт враховує можливість проведення реконструкції застарілого житла різної поверховості, а не тільки п'ятиповерхових хрущовок. Він також удосконалює процедуру видавання компенсації власникам застарілого житла, передбачає різні варіанти відселення жителів під час реконструкції і максимальну відстань відселення, ідеться в повідомленні пресслужби.
У серпні 2018 року Парцхаладзе говорив, що в чинному українському законодавстві прописано такі умови для реконструкції хрущовок, що їх практично неможливо виконати.
Хрущовки – радянські типові серії житлових будинків, які масово будували у СРСР із кінця 1950-х до початку 1980-х років. Назва пов'язана з Микитою Хрущовим, за часів перебування якого на посаді керівника Радянського Союзу було побудовано більшість цих будинків.
Хрущовки зводили як тимчасове житло. Однак згодом строк їх використання постійно збільшували. Квартири в таких будинках маленьких розмірів, будівлі переважно п'ятиповерхові.