Патріарх Філарет про ймовірність силового протистояння навколо автокефалії церкви в Україні: Якщо Росія застосує силу, то знайдеться і сила у відповідь

Патріарх Філарет: Сама Україна в змозі себе захистити
Фото: Київський Патріархат - УПЦ КП / Facebook

Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет не відкидає підготовки Москвою провокацій проти підготовлюваного Об'єднавчого собору української церкви, на якому українським ієрархам можуть вручити томос про автокефалію православної церкви в Україні.

Розбрат у церкві – це розбрат у державі, заявив в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 17 вересня, предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет.

"Наскільки висока можливість силового протистояння навколо автокефалії в Україні?" – запитав журналіст. Патріарх Філарет відповів, що "протистоянь хоче Москва, вона їх вигадує навіть там, де їх не існує".

"Тому не виключено, що будуть провокації щодо Собору (Об'єднавчий собор, на який зберуться архієреї УПЦ КП, Української автокефальної православної церкви та окремі представники УПЦ Московського патріархату. Як очікують, на цьому Соборі можуть вручити томос про автокефалію.  – "ГОРДОН")". Але наша мета – провести все мирно, вільно, без насильства. Для нас це принципова позиція, тому що нам важливо зберегти державу. Розбрат у церкві – розбрат у державі. А ми хочемо об'єднувати українське суспільство. Нам краще потерпіти, але насилля не проявляти. Тому якщо якась парафія не захоче переходити в єдину церкву – будь ласка, залишайтеся у Російській церкві, це ваше право, ми не претендуємо", – сказав глава УПЦ КП.

За його словами, частина архієреїв УПЦ Московського патріархату займе безкомпромісну позицію, категорично не визнаючи автокефалії православної церкви в Україні.

"Такі люди є. Але вони великої ролі не грають. Припустимо, на всю Україну набереться тисяча таких. Ми не будемо їх чіпати, нехай думають, як хочуть", – продовжив патріарх Філарет.

Журналіст запитав: "Як не допустити того, щоб протистояння поставило під удар не тільки мир у країні, але і керованість країною як таку".

"Якщо Росія застосує силу, то знайдеться і сила у відповідь. Українська армія та український народ уже показали, що вони можуть захистити свою землю. Росія і хотіла б, наприклад, просунутися на Донбасі, але не виходить. Крім того, цього не допустять США, Європа і весь демократичний світ. Вони не дозволять створити нову Російську імперію. Це дестабілізація у світі, це ворожнеча між Європою, Америкою та Росією. Думаю, у Європі та США політики все розуміють і не допустять того, щоб Росія підкорила Україну. І сама Україна у змозі себе захистити", – додав глава УПЦ КП.

19 квітня Верховна Рада України проголосувала за постанову про звернення президента до вселенського патріарха Варфоломія із проханням надати томос про автокефалію православній церкві в Україні. 22 квітня президент Петро Порошенко повідомив, що Вселенський патріархат розпочав розгляд цього питання.

2 вересня Архієрейський собор ухвалив рішення, що Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без погоджень з іншими церквами.

7 вересня у межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами в Києві архієпископа Даниїла Памфілійського зі США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.

Дії константинопольського патріарха Варфоломія щодо призначення представників в Україні у РПЦ розцінили як "грубе вторгнення" на свою канонічну територію і пообіцяли, що вони "не залишаться без відповіді".

14 вересня на позачерговому засіданні Синод Російської православної церкви ухвалив рішення припинити участь РПЦ у структурах, пов'язаних із Константинопольським патріархатом. Синод також вирішив припинити спільне служіння представників РПЦ з ієрархами Константинопольського патріархату і заборонити під час богослужінь згадувати про вселенського патріарха Варфоломія.

17 вересня на зустрічі з екзархами Константинопольського патріархату Порошенко заявив, що Київ вийшов на фінішну пряму в питанні отримання автокефалії.