Портников: Найголовнішим нашим досягненням буде вулиця Романа Шухевича не в Києві, а в Москві
Коли вулицю в Москві назвуть на честь командувача УПА Романа Шухевича, це означатиме, що Росія почала одужувати і пишається людьми, які здатні кинути виклик НКВС, уважає політичний оглядач Віталій Портников.
Головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича в Україні вважають не моральним авторитетом, а символом збройного опору агресорові. Про це заявив політичний оглядач Віталій Портников в ефірі американської радіостанції Davidzon Radio.
Запис свого увімкнення він виклав у Facebook.
"Він заслужив свою вулицю за те, що він був командувачем Української повстанської армії, яка після Другої світової війни довгі роки протистояла більшовизму, коли вже жодних інших збройних формувань, готових боротися з Червоною армією і НКВС, що тероризували українців, не було", – заявив Портников.
Журналіст підкреслив, що назва вулиці Шухевича пов'язана з тим, що Україна веде війну з Росією.
"Для українського народу важливо мати в назвах вулиць людей, які є не стільки моральними авторитетами і не тільки моральними авторитетами, а символами збройного опору ворогу. І немає жодного сумніву, що Роман Шухевич саме такий... Не моральний авторитет. У його біографії чимало сторінок, які багато хто, напевно, хотів би викреслити. Але з біографії політика і військового не можна викреслити сторінок", – заявив він.
Портников додав, що Шухевич хотів незалежності України, а українські націоналісти неодноразово знаходили союзників у Німеччині. Крім того, багато національно-визвольних рухів на ранній стадії війни сподівалися зробити своїм союзником Адольфа Гітлера.
"Я зовсім їх не виправдовую. Було б дивно, якби я, будучи євреєм, виправдовував співпрацю з гітлерівцями. Як і не виправдовую співпраці зі Сталіним. Було б дивним, якби я, будучи людиною, яка ненавидить авторитаризм і тоталітаризм, виправдовував когось за співпрацю зі Сталіним, навіть євреїв. Але така співпраця була. Держава Ізраїль шукала військової підтримки у 1948 році у Сталіна і дістала її. І я радий, що вона дістала, тому що вона вціліла", – підкреслив він.
Журналіст пояснив, що важливо не тільки те, чиїм ім'ям названа вулиця, а й те, чому вона так названа.
"Після того, як закінчиться війна, після того, як від окупантів буде очищено Донбас і Крим, після того, як упаде путінський режим і Росія стане нормальною цивілізованою державою, після цього ми зможемо говорити про різні факти біографій українських військових командирів так само неупереджено, як про це говорять люди в мирних країнах... Пам'ять про Шухевича, Героя України та командувача УПА, – це пам'ять про людину, яка вбивала співробітників НКВС. Тобто робила те, що мала робити кожна нормальна радянська людина. І те, чого радянські люди не робили, роками живучи під окупацією банди. Я вважаю, що найголовнішим нашим досягненням буде вулиця Романа Шухевича не в Києві, а в місті Москві. Ось коли вулиця Романа Шухевича буде в Москві, ми скажемо, що Росія почала одужувати. Що вона пишається тими людьми, які здатні кинути виклик НКВС", – підсумував він.
Київська міська рада проголосувала за перейменування проспекту генерала Ватутіна на проспект головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича 1 червня. Проект рішення на розгляд Київради подав керівник фракції ВО "Свобода" Юрій Сиротюк.
Перейменування вулиць в Україні відбувається в межах виконання пакету законів про декомунізацію. Верховна Рада ухвалила їх 9 квітня 2015 року, а 15 травня президент України Петро Порошенко підписав ці документи. Вони забороняють радянську символіку, засуджують комуністичний режим, відкривають архіви радянських спецслужб і визнають борцями за незалежність України воїнів Української повстанської армії. В ухваленому законі про засудження комуністичного режиму міститься норма про перейменування вулиць і населених пунктів, які названі на честь діячів комуністичної епохи.