"Цим ми покажемо, що Київський патріархат був, є і буде". Філарет заявив про намір скликати помісний собор УПЦ КП
Почесний патріарх Православної церкви України Філарет заявив, що хоче зберегти Українську православну церкву Київського патріархату, щоб вона "виросла у велику церкву".
Почесний патріарх Православної церкви України Філарет оголосив про рішення скликати помісний православний собор Київського патріархату. Про це він повідомив журналістам перед початком форуму "За Українську православну церкву! За Київський патріархат!", повідомляє "ВВС Україна".
"Ми скликаємо помісний собор, на якому не затвердимо рішення того собору, який був 15 грудня 2018 року. Значить, він для нас не є обов'язковим. Цим ми покажемо, що Київський патріархат був, є і буде. Собор ми скликаємо на 20 червня", – зазначив Філарет.
Почесний патріарх підкреслив, що планує скликати помісний собор Української православної церкви Київського патріархату, а не ПЦУ.
За його словами, так він зможе зберегти Київський патріархат. "Він хоч буде і маленьким, але виросте у велику церкву", – зазначив засновник УПЦ КП.
Філарет додав, що на сьогоднішньому форумі учасники планують затвердити звернення до президента України Володимира Зеленського із проханням захистити Українську православну церкву Київського патріархату "від будь-якого посягання".
Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, в якому взяли участь всі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також два архієреї Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.
У травні між Філаретом та Епіфанієм виник конфлікт. Почесний патріарх ПЦУ заявив, що Київського патріархату не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.
За словами Філарета, перед об'єднавчим собором було досягнуто домовленостей, що патріарх керує церковною діяльністю всередині країни, а предстоятель відповідає за зовнішнє представництво ПЦУ. Цих домовленостей предстоятель ПЦУ не дотримується, зазначив Філарет.
Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію і "всіх здобутків церковної незалежності". Він запевнив, що в ПЦУ немає розколу.
24 травня у Києві відбувся синод ПЦУ. За його підсумками Епіфаній зазначив, що архієреям не вдалося переконати Філарета в тому, що УПЦ КП "юридично і фактично вже немає".
Філарет після синоду припустив, що на Епіфанія впливають "антиукраїнські і московські сили".
29 травня стало відомо, що Епіфаній видав указ, згідно з яким документи УПЦ КП, видані після 30 січня 2019 року, буде визнано недійсними. Він зазначив, що Філарет не підготував і не подав документів для перереєстрації Київської єпархії ПЦУ, якою він керує.