Понад 60% українців негативно ставляться до Сталіна – опитування

Упродовж останніх років ставлення українців до Сталіна погіршилося
Фото: ЕРА

61% громадян України негативно ставиться до такого історичного персонажа, як радянський диктатор Йосип Сталін. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), опубліковані 3 серпня.

"Після повномасштабного вторгнення громадська думка населення кристалізувалася – улітку 2022 року 64% респондентів негативно ставилися до Сталіна, а частка тих, хто ставився позитивно, становила 5%. Станом на 2023 рік 61% респондентів негативно ставляться до Сталіна (деяке зниження за рахунок зростання із 23% до 26% тих, хто має байдуже ставлення), позитивно – лише 4%", – ідеться у звіті КМІС.

У травні – червні 2023 року, за даними соціологів, 47% опитаних відповіли, що ставляться до Сталіна "з відразою, ненавистю", 11% – "із ворожістю, роздратуванням", іще 4% – "зі страхом".

Варіант "із захопленням", "із симпатією" або "з повагою" обрало загалом 4% респондентів.

1% опитаних сказали, що не знають, хто такий Сталін.

У регіональному розрізі більш негативно до Сталіна ставляться у західній частині країни (57% "із відразою та ненавистю"), а з "повагою" та "симпатією" – переважно на сході (8%).

Скріншот: kiis.com.ua

У КМІС звернули увагу, що, на відміну від країни-агресора РФ, в Україні значно погіршилося ставлення до радянського диктатора. У Росії 2023 року про своє позитивне ставлення до Сталіна заявило 63% опитаних, зазначили соціологи.

Скріншот: kiis.com.ua

Дослідження проводили у період із 26 травня до 5 червня методом телефонних інтерв'ю з українцями, які перебували на території України. До вибірки не потрапили жителі територій, окупованих до 24 лютого 2022 року. Було опитано 984 респонденти віком від 18 років. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,4%.

Контекст:

Сталін (справжнє прізвище Джугашвілі) народився 1878 року. Із 1924 року до своєї смерті в березні 1953-го був керівником Радянського Союзу. За Сталіна було створено систему таборів, куди засилали політичних в'язнів. Диктатор організував Голодомор в Україні й депортацію кримських татар.

Є різні версії, як Сталін помер. Його виявили на дачі під Москвою 1 березня 1953 року, коли він лежав на підлозі. 2 березня туди прибули лікарі. Про смерть Сталіна оголосили по радіо 6 березня. Сергій Хрущов, син колишнього першого секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова (він очолив СРСР після Сталіна), розповів в інтерв'ю "Бульвару Гордона", що Сталін помер від інсульту й від того, що ніхто не надав йому допомоги. Російський історик, блогер і публіцист Марк Солонін вважає, що Сталіна могли отруїти. "Йому чогось там підсипали і він помер у калюжі власної сечі, не діставши жодної допомоги, навіть тієї медичної допомоги, яку надавали колгоспному активісту", – розповів Солонін в інтерв'ю виданню "ГОРДОН".

У Росії її, як засвідчують дані соціологічних досліджень, багато громадян симпатизують Сталіну. Згідно з результатами опитування, яке 2021 року проводив "Левада-центр", 59% росіян заявили, що позитивно ставляться до Сталіна, негативні емоції він викликав у 10% росіян.