63% українців готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно – соцопитування

Українці відповіли на запитання щодо війни
Фото: EPA (архів)

Частка українців, які готові терпіти війну, скільки це буде потрібно, знизилася. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), опубліковані 4 листопада.

Від початку вторгнення до лютого 2024 року стабільно приблизно 71–73% відповідали, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно, ще 2–3% говорили про один рік. У цей самий період про готовність терпіти від кількох місяців до пів року говорило 18–21%.

Між лютим і жовтнем 2024 року соціологи вперше зафіксували зниження частки тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно. В останньому опитуванні таких було 63%. Водночас із 3% до 6% зросла кількість тих, хто говорить про один рік, тобто загалом про відносно довгий період говорить 69% українців.

Частка тих, хто говорить про коротший період – кілька місяців – пів року, – не зросла: 19% зараз і 21% у лютому 2024 року. Проте із 4% до 12% зросла кількість тих, хто не зміг відповісти на запитання.

Також соціологи запитали в респондентів про запас міцності країни-агресора Росії. КМІС пояснює, що один із важливих пропагандистських наративів противника – воювати з Росією нібито безперспективно, оскільки вона має "практично необмежені ресурси". Виявилося, що між лютим і жовтнем 2023 року із 22% до 49% зросла кількість тих, хто вірить, що Росія однаково зберігає значний запас ресурсів і може ще багато років вести війну проти України.

Натомість із 67% (у лютому 2023 року) до 43% зменшилася частка тих, хто, навпаки, вважає, що Росія вичерпує свої ресурси й в осяжному майбутньому війна може завершитися на прийнятних для України умовах. Між жовтнем 2023 року і жовтнем 2024 року ситуація майже не змінилася: 47% українців вважають, що Росія має досить ресурсів для тривалої війни проти України, а 46%, навпаки, вважають, що Росія вичерпує запаси своїх ресурсів.

Контекст:

Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли окупувала Крим і частини Донецької й Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків. Навесні того самого року українська армія деокупувала північ країни, восени – частину Харківської й Херсонської областей, зокрема Херсон.

У травні 2024 року російська армія розпочала вторгнення на півночі Харківської області, зокрема, бої тривають біля Вовчанська. Із 6 серпня сили оборони проводять воєнну операцію на території країни-агресора в Курській області РФ.

Одним із найгарячіших напрямків протягом останніх місяців на фронті був покровський напрямок у Донецькій області. 5 вересня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив про припинення просування окупантів на цьому напрямку. На початку жовтня українські військові вийшли з Вугледара Донецької області. 13 жовтня в Генштабі ЗСУ повідомили про активізацію окупантів на курахівському напрямку.

1 листопада Bloomberg із посиланням на аналіз карти бойових дій від українського сервісу DeepState написало, що минулий тиждень став для РФ найуспішнішим за площею захопленої території за рік.