Апеляційний суд повернув новий український правопис
Шостий апеляційний адміністративний суд 11 травня задовольнив апеляцію Міністерства освіти і науки, яке оскаржувало рішення Окружного адмінсуду про скасування нового правопису. Про це hromadske повідомив адвокат Дмитро Ільченко, який є представником позивача у цій справі.
Поки мотивувальної частини рішення немає. Під час засідання представники Кабінету Міністрів наполягали на тому, що рішення уряду про новий правопис не порушує права позивача.
Інший адвокат із боку позивача Ростислав Кравець повідомив "Стране", що планує подавати касацію і далі доводити, що Кабмін не мав права ухвалювати постанову №437 від 22 травня 2019 року "Питання українського правопису", якою впроваджували зміни українського правопису.
"Апеляційний суд засідав дуже довго, судді довго радилися і винесли таке рішення, не давши жодних пояснень на засіданні. Ми оскаржуватимемо це рішення в касації. До моменту винесення рішення в касації діють всі норми", – зазначив він.
Контекст:
22 травня 2019 року Кабмін України затвердив постанову про ухвалення нової редакції українського правопису. Нову редакцію почали застосовувати з 3 червня. 4 червня Міносвіти опублікувало остаточну нову редакцію правопису. 15 серпня в Міносвіти повідомили, що протягом найближчих п'яти років не перевірятимуть знання нового українського правопису під час зовнішнього незалежного тестування.
В ОАСК подали два позови про оскарження нової редакції правопису.
Громадянка Олена Піргас, яка діє в інтересах своєї доньки Юлії звернулася до суду 5 червня. "На думку позивачки, уряд, ухвалюючи зміни до правопису, діяв поза межами своїх повноважень і не врахував реального стану розвитку української мови, що ускладнить її вивчення і грамотне використання", – повідомляли в ОАСК.
Після першого засідання Юлія Піргас заявила, що новий правопис "паплюжить" українську мову, робить її "смішною і несучасною". Мати школярки сказала, що підтримує позов доньки.
10 вересня в суд подали ще один такий позов. 1 листопада ОАСК об'єднав матеріали двох справ в одне провадження, ідеться на сайті суду.
28 січня 2021 року ОАСК скасував постанову Кабміну, якою затверджено нову редакцію українського правопису, обґрунтовуючи рішення тим, що Кабмін під час ухвалення постанови діяв за межами власних повноважень, встановлених Конституцією і законами України. У березні Мін'юст подав апеляцію на це рішення.