Більшість громадян підтримує обов'язкове використання української мови у сфері обслуговування – опитування

36% громадян не підтримують норми закону про використання української мови у сфері обслуговування
Фото: depositphotos.com
54% респондентів підтримують введення обов'язкового використання державної української мови у сфері обслуговування. Про це свідчать результати опитування, проведеного 16–27 лютого 2021 року фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно із Центром політичної соціології.

Повністю підтримує 26% опитаних, радше підтримує – 28%, зовсім або радше не підтримує використання української мови у сфері обслуговування 15% і 21% респондентів відповідно. Ще 10% опитаних не змогли відповісти.

Більше тих, хто підтримує норму закону, – в західному і центральному регіонах країни, на півдні і сході України більше тих, хто не підтримує.

Люди, які вважають українську мову рідною, переважно підтримують (65,8%) це рішення, 69,2% тих, для кого російська мова рідна, – не підтримують використання державної української мови у сфері обслуговування.

Усього було опитано 2003 респондентів у всіх регіонах України за винятком окупованих територій. Вибірка репрезентативна за такими показниками, як стать, вік, тип поселення і область проживання. Максимальна випадкова похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Інфографіка: dif.org.ua

Контекст:

У липні 2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Відповідно до закону, українська мова є обов'язковою для використання в органах державної влади і місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя.

Із січня 2021 року всі постачальники послуг, незалежно від форми власності, мають обслуговувати споживачів українською мовою, на прохання клієнта можна використовувати іншу мову, прийнятну для обох сторін. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування і релігійних обрядів. Протягом перших двох місяців дії норми мовному омбудсмену надійшла майже 1 тис. повідомлень і скарг на її недотримання.