ЧАЕС отримує електроенергію з Білорусі – голова Держагентства з управління зоною відчуження
"Станція заживлена. Але заживлена за рахунок Білорусі. На території самого Чорнобиля та інших територіях зони відчуження енергопостачання відсутнє", – сказав він.
За словами Крамаренка, персонал станції, який кілька днів тому змінив тих працівників, які пробули на станції після її захоплення майже 600 годин, підтримує станцію у безпечному режимі.
"Тут ми ризиків не бачимо", – наголосив голова ДАЗВ.
Водночас він звернув увагу, що пункти поховання ядерних відходів, розташовані на території зони, не менш небезпечні, ніж сама ЧАЕС.
"Нам невідомий рівень радіаційного забруднення на цих майданчиках", – наголосив Крамаренко.
Він пояснив, що автоматична система моніторингу радіаційного забруднення також не працює, і невідомо, що відбувається в зоні із радіаційним забрудненням.
Крамаренко повідомив, що держагентство неодноразово інформувало МАГАТЕ про ситуацію на ЧАЕС, зокрема втрату моніторингу показників радіації.
Контекст:
24 лютого, у перший день вторгнення, російські окупанти захопили Чорнобильську АЕС у Київській області та взяли у заручники персонал. Військові пройшли територією зони відчуження на важкій техніці, піднявши шар забрудненого ґрунту та пилу, спровокували погіршення радіаційної ситуації та тепер зазнають впливу радіації, повідомляли в Національній академії наук України.
6 березня керівник ДП НАЕК "Енергоатом" Петро Котін повідомив, що до російських військових, які захопили Чорнобильську АЕС, "ще 1 тис. додаткових загарбників під'їхали та розмістилися на станції". За його інформацією, РФ використовує захоплені українські атомні станції як військові бази.
РНБО опублікувала фотографії, на яких видно, що окупанти накопичують боєприпаси близько до ізоляційних споруд ЧАЕС, що може призвести до детонації, пошкодження укриття та радіаційного зараження великої території, зокрема європейських країн.