Чинних начальників не допустять до роботи в оновленій системі МСЕК – МОЗ
Нинішніх керівників медико-соціальних експертних комісій не допустять до позицій в оновленій системі МСЕК. Про це в Міністерстві охорони здоров'я України 30 жовтня повідомили "Суспільному".
Пересічні співробітники зможуть претендувати на продовження роботи за наявності активної лікарської практики. Як пояснили в МОЗ, ця зміна потрібна, щоб експертизу проводили лікарі, які мають актуальний рівень медичних знань. Заявки прийматимуть із початку наступного року.
Справи про призначення й підтвердження інвалідності, які вже прийнято на експертизу у МСЕК, передадуть новим комісіям зі збереженням черги розгляду, зазначили в міністерстві.
Там наголосили, що рішення, ухвалені МСЕК до 31 грудня, діятимуть. Переглядатимуть лише ті справи, за якими триває слідство або які підпадають під критерії, котрі буде встановлено відповідно до останнього рішення Ради національної безпеки і оборони України.
Контекст:
Про те, що в Україні з 1 січня 2025 року ліквідують усі медико-соціальні експертні комісії, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявляв ще у квітні 2023 року. За його словами, для заміни системи МСЕК сучасною системою реабілітації й адаптації потрібні зміни в 19 законах і 49 підзаконних актах.
Скандал навколо МСЕК спалахнув на початку жовтня 2024 року. Тоді за підозрою в незаконному збагаченні затримали й заарештували керівницю Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяну Крупу, у якої під час обшуку виявили $6 млн, а пізніше стало відомо про масове оформлення інвалідностей прокурорами Хмельницької області, до чого, за даними журналістів, може бути причетна Крупа.
20 жовтня в Офісі генпрокурора повідомили про проведення масштабного службового розслідування стосовно керівників прокуратур, які, ймовірно, отримують пенсії через фальшиву інвалідність. Журналісти й антикорупціонери виявили, що й в інших областях могли бути зловживання під час оформлення прокурорам інвалідності.
22 жовтня президент України Володимир Зеленський провів засідання РНБО, присвячене МСЕК. Він заявив, що відповідальність за порушення має бути персональною, й анонсував кадрові рішення. Після засідання РНБО генпрокурор Андрій Костін заявив про звільнення.
За даними СБУ, протягом 2024 року скасували понад 4 тис. фіктивних висновків про інвалідність, 64 чиновники МСЕК дістали підозри.